/ Клинички центар Црне Горе, фото: Лазар Ружић
25/05/2021 u 07:26 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

У КЦЦГ код кардиолога чека 200 пацијената

Имамо ситуацију да преко 30 одсто грађана који закажу прегледе у КЦЦГ не дођу, а да притом термин не откажу, истиче Жанка Церовић. На клиникама за онкологију, ортопедију и очне болести нема листа чекања, пише "Дан"

На прегледе и интервенције код кардиолога и кардиохирурга Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) чека око 200 обољелих, док помоћница директора за контролу квалитета установе Жанка Церовић каже за "Дан" да се тек ослободило одјељење кардиологије од ковид пацијената и да ће од четвртка започети редовне процедуре. Она истиче да гужве морају да постоје с обзиром на притисак и потребе грађана у претходних годину дана.

Церовић напомиње да пацијенти најчешће чекају на преглед код кардиолога и гастроентеролога. Подаци са листе чекања КЦЦГ показују да грађани најчешће чекају на одређене захвате за аритмије срца, срчаних сметњи и застоја. На Клиникама за онкологију, ортопедију и очне болести нема листа чекања.

– Тек смо сада ослободили кардиологију од ковид пацијената, тренутно се припрема и кречи тај дио установе како бисмо могли да започнемо са пријемом кардиолошких пацијената. Морамо да напоменемо да хитни пацијенти нијесу чекали на лијечење. Ту спадају процедуре за пацијенте са инфарктима и другим срчаним сметњама које су истог трена рјешаване. Пацијенти који захтијевају темељно лијечење, биће збринути након што дође до стабилизације епидемије. Од почетка тих процедура ће имати користи прво пацијенти, а онда и љекари којима се нагомилао посао. Имамо ситуацију да преко 30 одсто грађана који закажу прегледе у КЦЦГ не дођу на термин, а притом га не откажу. Због тога се најчешће и дешава да имамо листе чекања, јер неко коме треба преглед и ко не оде код приватника, не може да закаже. Један дио њих сигурно заврши преглед, или преко Ургентног центра или на други начин, али апелујемо на њих да путем телефонске линије откажу термин како бисмо дали могућност осталим грађанима да дођу до специјалисте. Тиме сви треба да покажемо одговорност – каже Церовић.

Фали кадра

Церовић је казала да је неопходно утврдити колико љекара фали здравственом ситему, како се не би дешавало да само КЦЦГ има довољно запослених.

Министарству здравља је прошле године подниjето 74 приговора на рад здравствених установа, од чега 52 на квалитет здравствене услуге, 16 на поступке здравствених радника или сарадника, три на вриjеме чекања, два на немогућност слања лиjечења у иностранство и jедан на организациjу здравствене службе.

Она наводи да јe смањен број жалби грађана Заштитнику права пацијената, али да је јасно да постоје листе чекања које ће бити ускоро ријешене.

– Не знам прецизно колико грађана укупно чека у другим амбулантама, али то ће бити ријешено. Отварањем свих клиника за грађане ствара се могућност да несметано обављамо прегледе, тако да неће бити проблема. Реорганизацијом и смањењем броја заражених, љекари ће бити растерећенији и моћи ћемо да пружимо сву медицинску помоћ грађанима са хроничним обољењима – казала је Церовић.

Пацијенти су више пута упозорили да су због прекида рада Поликлинике и по годину дана чекали на преглед у Клиничком центру.

Према радним подацима Министарства здравља, прошле године се на квалитет лијечења и организацију жалило 2002 особе.

– Приговори упућени заштитницима права пациjената у здравственим установама су се наjвећим диjелом односили на организациjу рада здравствених служби, дужину чекања на здравствене услуге, квалитет здравствених услуга и на поступке здравствених радника или сарадника. Наjвећи броj приговора односио се на Дом здравља Подгорица – 1.340, Клинички центар Црне Горе (КЦЦГ) – 539 и Општу болницу Беране - 54. Те установе пружаjу наjвећи броj услуга на годишњем нивоу и пропорционално наведеном имамо и наjвећи броj приговора – навели су из министарства.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 00:46