
Knjiga protojereja-stavrofora mr Predraga Šćepanovića "Biblijske osnove sabornosti po Svetom Avi Justinu i njihov uticaj na srpsku porodičnu zadrugu" pojavila se ovih dana pred čitaocima. Knjigu je publikovao Institut za srpsku kulturu iz Nikšića. Izdavač je dr Budimir Aleksić, urednik izdanja je dr Nikola Marojević, a recenzenti su dr Radisav Marojević i mr Aleksandar Vujović. Knjiga je objavljena u godini kada se obilježava 130 godina od rođenja i 45 godina od smrti Svetog Justina Ćelijskog. Šćepanović je knjigu posvetio počivšim učenicam ave Justina - mitropolitu Amfilohiju i vladici Atanasiju, kao i igumaniji Manastira Svete Ćelije kod Valjeva mati Glikeriji.
Kako u tekstu naslovljenom "Prepodobni Justin Ćelijski učitelj i savjest Srpske crkve i naroda" piše prof. mr Vujović, Šćepanovićeva knjiga jedno je od onih "duhovnih blaga kojim se nebo kupuje" i zadobija. Knjiga je podijeljena u dva dijela. U prvom je obrađeno pitanje sabornosti po učenju Sv. Justina, kao centralno pitanje u pravoslavlju, a u drugom se obrađuje tema srpske porodične zadruge, njen postanak, istorijski razvoj i sabornost kao duhovnoj vodilji, koja je u naše vrijeme pred ozbiljnim izazovima, navodi mr Vujović. Posebno ističe da autor knjige ukazuje da su Sveta Trojica na savršen način ostvaren ideal sabornosti.
– Značaj ove knjige ogleda se u tome što je Šćepanović obrađujući temu sabornosti po savremenom učitelju Crkve Prepodobnom Justinu Ćelijskom, obradio i teme sabornosti, kao jedno od svojstava pravoslavne Crkve. Pored njih u radu su obrađene i teme zajedništva u prvoj hrišćanskoj zajednici, analizirana je i srpska porodična zajednica kao posledica sabornog života srpskog naroda, kako je opstajala srpska porodica pod turskom okupacijom i u organizovanju obnovljene srpske države 1804. godine. Obrađene su i teme patrijarhalne ekonomske organizacije kao vid sabornosti, a to su moba, pozajmica, spreg, zatim biblijski motivi u srpskoj književnosti, i kako je srpska porodica opisana u djelima srpskih pripovjedača i u narodnoj književnosti, duhovni i ekonomski uticaji ekonomskih sistema. Jedno od poglavlja knjige obrađuje i temu dobrovoljne sabornosti ili nametnute kolektivizacije u srpskoj porodici poslije Drugog svjetskog rata - piše mr Vujović, između ostalog.
Recenzent ističe i da je bitno što je Šćepanović uspio da pruži odgovor koji su to duhovno-ideološki izazovi (na prvom mjestu socijalizam, kapitalizam, individualizam, sekularizam) uticali na sabornu svijest srpskog naroda i porodice i uspjeli da je preobrate u individualnu, egoističku.
Коментари (1)
Оставите свој коментар