
Primarna selekcija otpada u domaćinstvu na "suvu" i "mokru" frakciju uz postavljene kontejnere sa jasnim oznakama za šta koji služe trebalo je, kroz razvoj reciklaže, da da značajan doprinos zaštiti životne sredine. Međutim, na nedavno održanom okruglom stolu o "Upravljanju otpadom u glavnom gradu" Azra Vuković, direktorica NVO Grin houm navela je da ovaj sistem građani slabo koriste, te da nijesu zaživjela ni reciklažna dvorišta. S druge strane iz Čistoće, na čijem je čelu Andrija Čađenović tvrde suprotno. Građani bi morali da odvajaju otpad kako bi ga Čistoća tako selektovanog odvozila na deponiju. Suvi otpad su papir, karton, metali i staklo, dok se u mokri ubraja kompletan otpad iz domaćinstva, ulja i masti.
– Dosta je komplikovamo da odvajam otpad, pa sve bacam u istu kantu. Bilo bi dobro da odvajamo svi staklo, plastiku i da se malo više potrudimo. Ne bi bilo loše da u kući imamo dvije korpe za otpad, jer napolju postoje kontejneri za različite vrste. Čuo sam za reciklažna dvorišta, ali ne znam gdje su postavljena. Ne znam šta tamo može da se odlaže – kaže Valerijan Staradinov, građanin.
Ni Gano Lekić ne odvaja otpad.
– Ne odvajamo otpad jer nemamo kontejnere za razvrstavanje. U našem naselju u Staroj varoši su i dalje posude za odlaganje otpada svih vrsta u isti kontejner – ističe Lekić.
Iz Čistoće ističu da je od 2012 do 2021. godina na reciklažnim dvorištima odloženo 814.067 kilograma opasnog i neopasnog otpada, čime se dokazuje da veliki broj građana sve više koristi ove prostore.
– U 2021. godini odloženo je 180.456 kilograma opasnog i neopasnog otpada, što je za 49 odsto više u odnosu na 2020. godinu. Na prostoru grada u primjeni je šest reciklažnih dvorišta uključujući i jedno u opštini Golubovci za čiju izgradnju i opremanje je izdvojeno 980.081 eura iz budzeta Glavnog grada. Stavljeno je u funkciju i mobilno reciklažno dvorište, koje se po mjesečnom dinamičkom planu, premješta na određene prostore MZ, čija je vrijednost nabavke bila 14.435 eura. Primjena koncepta "suve" i "mokre" frakcije komunalnog otpada odnosi se na VI zona na kojima će biti zastupljene ove posude. Do sada je postavljeno 589 posuda na 223 mikrolokacije, od čega je 250 posuda za "suvu", a 339 za "mokru" frakciju – kažu iz Čistoće.
Oni tvrde da imaju dobru saradnju sa Komunalnom policijom i Komunalnom inspekcijom, a očekivanja su im i da se šira društvena zajednica uključi u suzbijanje nelegalnog odlaganja otpada.
– Shodno dinamičkom planu pražnjenja ove vrste posuda, vrši se odvojeno sakupljanje i odvoz otpada, svakodnevno u sve tri smjene, u zonama gdje se otpočelo sa primjenom koncepta "suva" i "mokra" frakcija – navode iz Čistoće.
Коментари (0)
Оставите свој коментар