Dino Ramović, član Preokreta / privatna arhiva
30/01/2025 u 07:38 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Član „Preokreta” o ključnim projektima za Bijelo Polje: Bez toplane nema ni razvoja, ni čistog vazduha

Član „Preokreta‘‘ Dino Ramović kazao je da se iskreno obradovao kad je pročitao da će se za Bijelo Polje izdvojiti 80 miliona eura.

Kako ističe, radost je trajala sve dok nije vidio za šta su ta sredstva opredijeljena. Budžet se, prema njegovim riječima, može nazvati „krpljenjem rupa‘‘ iako neke stvari, poput izgradnje sale za fizičko vaspitanje, zvuče lijepo. Dva projekta su, smatra Ramović, od krucijalne važnosti za Bijelo Polje- toplana i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

-Toplana će svima omogućiti da se griju. Zbog lošeg ekonomskog stanja u našem gradu, ogrijev nije samo pitanje ekologije već je to prije svega socijalno pitanje. Mnogi u našem gradu čitave godine štede i ne uštede dovoljno da bi se grijali čitave zime. A cijena drva od 55 eura po metru predstavlja ozbiljan izazov za penzionere, samohrane roditelje i ostale osjetljive kategorije u našem društvu. Toplana bi taj problem riješila, jer bi grijanje koštalo značajno manje nego sad.Jedino toplanom i toplifikacijom grada možemo da očistimo vazduh u Bijelom Polju. naglašava Ramović.

image

Počela gradnja kolektora

foto: Milovan Novović, Dan

Dodaje da grejna sezona u Bijelom Polju nekad potraje i do devet mjeseci, a s obzirom na reljef grada individualna ložišta doprinose da vazduh bude toksičan.

-Kada izgradimo toplanu, moći ćemo strateški da planiramo poljoprivredu u našem gradu. Podizanjem staklenika, koje će zagrijavati toplana, imaćemo biljnu proizvodnju 365 dana u godini. Izgradnjom toplane postaćemo privlačni investitorima, a ujedno ćemo pomoći i trenutnoj industriji. Niko neće doći da ulaže u ovaj grad ako mora godišnje da izdvaja 20 hiljada eura za grijanje dok negdje drugo može platiti samo deset hiljada. Na duže staze, to predstavlja ogroman iznos koji se mjeri stotinama hiljada eura-navodi Ramović.

Kolektor bi trebalo napraviti od Bioča do Dobrakova

-Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda je od velike važnosti, ali od njega još uvijek nema ništa. Prvobitni plan za kolektor bio je da se izgrade dvije cijevi na jednoj i na drugoj obali Lima i tako da se obuhvati čitav grad. Ovo što je dosad napravljeno niti rješava problem niti ima veze sa zdravom logikom, a toliki novac je potrošen-kaže Ramović.

Prema njegovim riječima, kada bi se kolektor napravio kako treba čitavim naseljenim dijelom Bijelog Polja, od Bioča do granice u Dobrakovu, to bi u potpunosti riješilo problem izlivanja fekalija u Lim na teritoriji bjelopoljske opštine.

-Očistioli bi se Lim i obale, izgradile bi se biciklistička i pješačka staza, stvorili bi se uslovi za razvijanje biznisa na tom području, pospješila bi se poljoprivreda, grad bi ekonomski bio jači. Dobijamo čist vazduh, a to se ničim ne možemjeriti- kazao je Ramović.

Naglašava da bi izgradnjom toplane i sistema toplifikacije bile stvorene mogućnosti za nova radna mjesta u različitim sektorima, kao što su gradilište, održavanje sistema, rad u administraciji i druge usluge povezane s novim infrastrukturnim projektima.

Projekat izgradnje kolektora u Bijelom Polju čeka već devet godina

-To bi moglo smanjiti nezaposlenost i poboljšati životni standard građana. Bijelo Polje je grad koji je desetkovan iseljavanjem. Oko 15 hiljada građana je napustilo ovaj grad od početka 90-ih godina. Postoji bojazan da bi moglo doći do još većeg iseljavanja zbog zagađenog vazduha. Toplana je posljednja brana da se barem to ne desi. Grad koji nudi stabilne životne uslove, bolju infrastrukturu i niže troškove života postaje atraktivniji za mlade ljude, porodice i preduzetnike. To može pomoći u obnavljanju demografske slike grada i privući radnu snagu koja je ključna za dugoročni razvoj-ističe Ramović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
18. februar 2025 16:04