
Među brojnim radnicima na sjeveru Crne Gore koji su u tranzicionim procesima grubo oštećeni ubrajaju se i nekad zaposleni u beranskoj fabrici kože Polimka. Sva njihova dosadašnja nastojanja da naplate zaostala potraživanja, po programu koji su im prilikom upućivanja na biro rada, još 2006. godine, ponudili tadašnji predstavnici Vlade ostali su bezuspješni. Taj program je predviđao da na ime otpremnine dobiju od 500 do 700 eura po godini radnog staža. Međutim, radnici Polimke nijesu uspjeli ni sudskim putem da ostvare pravo na materijalnu dobit. Podsjećaju su po pomenutom osnovu dobili samo po 3.920 eura, te da su iz svojih džepova morali da izvoje oko 11.000 eura za plaćanje izgubljenih sudskih sporova. Kažu da plodom nijesu urodili ni njihovi zahtjevi koje su poslije političkih promjena u Crnoj Gori upućivali predstavnicima Vlade.
– Mi smo žrtve prevare koju su prije više od decenije i po kreirali odgovorni u Vladi Crne Gore. Uz prevaru smo otišli na biro rada, jer nam je tada obećano da će se uraditi kvalitetan socijalni program. Povjerovali smo toj priči i tek kasnije shvatili da smo prevareni i izigrani. Jednostavno, obećanja nikada nijesu ispoštovana. Što je još pogubnije, grdno vrijeme i novac uzalud smo potrošili pokušavajući da sudskim putem dokažemo da smo grubo oštećeni. Bolno je i to što su brojni naši drugovi u međuvremenu preminuli. Na kraju smo se nadali da će se nešto nakon političkih promjena u Crnoj Gori promijeniti nabolje, ali se ni to nije desilo – naglasio je predstavnik nekadašnjih radnika Dušan Veljić.
Polimku je 2006. godine kupila slovenačka kompanija Koroški za samo hiljadu eura. Poslije dvije godine došlo do raskida ugovora, kada je sto radnika upućeno na biro rada. Nakon toga raspisan je novi tender, nakon čijeg zaključenja su 2008. godine predstavnici Vlade Crne Gore i državnih fondova potpisali ugovor o prodaji Polimke sa podgoričkim preduzećem Kips, koje je u jednom dijelu bivše fabrike otvorilo tržni centar.
Bivši radnici tvrde da je prava šteta što je sa privatizacijom Polimke u nepovrat otišla kompanija čiji su proizvodi bili prepoznatljivi i na evropskom tržištu.
– Polimka je nekad važila za ozbiljnu fabriku, dok su naše plate bile iznad evropskog prosjeka. Međutim, moćnici su prigrabili njenu milionsku imovinu, dok je tužilaštvo okretalo glavu od nezakonitih radnji koje su pratile privatizacione postupke i nepoštovanje socijalnog programa za bivše zaposlene – naveli su radnici.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar