Пријестоницу Цетиње и Битољ, осим побратимства, повезују снажне историјске и културне везе, бројна пријатељства и породични односи, али и заједничка европска перспектива и исти спољнополитички циљеви, који су засновани на међусобном поштовању, повјерењу и опредјељењу да локалне заједнице као истинске сервисе грађана, оцијенио је градоначелник Александар Кашћелан на конференцији за новинаре након сусрета са градоначелницом Битоља, Наташом Петровском.
– Меморандум о братимљењу потписли смо 4. новембра прошле године, када смо обећали нашим грађанима да неће остати мртво слово на папиру. Данашњи сусрет у Битољу је потврда да смо обећање испунили и да с новим ентузијазмом настављамо започету сарадњу – казао је он.
Он је навео да је Петровској пренио интересовање Цетиња за јачање сарадње и за размјену најбољих искустава и пракси у свим областима рада локалне управе, као и у секторима образовања, туризма, културе, спорта.
– Посебно смо заинтересовани за пословну сарадњу цетињских и привредника из Битоља, јер је црногорска Пријестоница позната по изузетним производима од меса, од којих је најпознатији пршут. Осим тога, Цетиње има изузетну географску позицију и добру саобраћајну повезаност, те добре услове и стимулативне мјере за развој бизниса, због чега охрабрујемо потенцијалне инвеститоре из Битоља и Сјеверне Македоније да започну послове на Цетињу – рекао је Кашћелан.
Према његовим ријечима, Пријестоница је заинтересована за сарадњу у сектору туризма, јер оба града имају изузетан туристички потенцијал, посебно ако се има у виду да су историјски гледано представљали важне духовне, друштвено-политичке и културне центре наших држава, али и дипломатског живота. Оба града дали су значајан допринос и имали велику улогу у изградњи државности, националне особености и културне препознатљивости наших држава.
– Са градоначелницом Петровском разговарао сам и о могућностима за сарадњу и заједничко кандидовање пројеката за средства која кроз предприступне иструменте обезбјеђује Европска унија. Важна тема састанка биле су и омладинске политике и млади, њихово укључивање у доношење одлука, као и образовна сарадња и размјена ученика и студената – казао је градоначелник.
Кашћелан и Петровска договорили су сусрете привредних делегација два града које би требало да се десе у новембру.
Петровска је казала да јој је задовољство што је угостила градоначелника Кашћелана “са којим смо прошле године показали да нема непремостивих препрека, када постоји добра воља да се учини нешто за наше градове”.
– Данас имамо привилегију да то на неки начин формализујемо, односно имамо прилику да разговарамо о свему што двије локалне самоуправе могу учинити за своје грађане у областима културе, образовања и туризма.
Разговарали смо не само о областима у којима можемо сарађивати, већ и гдје све то можемо операционализовати конкретним активностима – рекла је градоначелница.
Разговарали смо, како је додала, о размјени ученика и могуц́ности да дјеца са Цетиња бораве у нашем граду у оквиру ликовне манифестације Мали битољски Монмартр.
– Постоји добра прилика за оба града да спроведу активности које ц́е пружити прилику пословним заједницама да се упознају, сарађују и пласирају своје производе – казала је Петровска.
Градоначелник Кашћелан се током боравка у Битољу састао и са ректором Универзитета Свети Климент Охридски Сашом Коруновским, а посјетио је и Почасни конзулат Црне Горе.
Сусретима у Битољу присуствовали су и амбасадорка Црне Горе у Македонији Марија Петровић и почасни конзул Милорад Андријашевић.