
Naime, Opština Andrijevica je izdvojila sredstva za izradu projektne dokumentacije na osnovu koje bi trebalo da se pristupi popravci naznačenog puta. Iz Opštine su kazali da je ovaj projekat kandidovan kod Vlade i da očekuju da će se ubrzo iz državne kase obezbijediti sredstva za njegovu realizaciju.
–Znajući da se put koji od Andrijevice vodi ka Jošanici nalazi u zaista lošem stanju i da se na pojedinim mjestima, zbog vidnih oštećenja, saobraćaj odvija otežano našli smo mogućnost da izradimo projektno-tehničku dokumentaciju koja podrazumijeva sanaciju ove važne saobraćajnice. Na osnovu te dokumentacije potrebno je izdvojiti preko 700.000 eura za ove namjene.To podrazumijeva presvlačenje kompletnog kolovoza novom asfaltnom podlogom u dužini od 12 kilometra, zatim regulaciju otpadnih voda pored puta i proširenje ceste na onim mjestima na kojima to može da se uradi. S obzirom na to da se radi o značajnim sredstvima, koje Opština nema, mi smo ovaj projekat kandidovali kod Vlade sa ciljem da se on finansira iz državne kase. Iskreno se nadamo da će taj projekat dobiti zeleno svijetlo za finansiranje, s obzirom da se radi o važnom putu čija sancija, zbog niza otežavajućih okolnosti, ne trpi dalja odlaganja – kazao je za "Dan" Miloš Čukić, menadžer Opštine Andrijevica.
U poplavama koje su se desile 2011. godine put koji od Andrijevice vodi do potkomovskih sela doživio je brojna oštećenja. Uz to, na ovoj saobraćajnici su se, zbog prolaska teških kamiona pojavile brojne rupe i krateri čime se odvijanje saobraćaja obavlja krajnje otežano. Mještani ističu da su konstantno ukazivali da ovaj put zaslužuje drugačiji i ozbiljniji tretman, ali da to nadležni godinama nijesu uzimali u obzir. Navode da se raduju što su se konačno stvorili određeni preduslovi da se krene sa sanacijom puta.
–U minulom periodu održavanju i popravci lokalnog puta koji od Andrijevice vodi do potkomovskih sela nije pridavalo dovoljno pažnje. To je lako uočiti o čemu svjedoče brojna klizišta, udarne rupe i druga oštećenja. Posebno je opasno što su klizišta uslovila da pored rječnih korita dođe do sužavanja kolovozne trake i pojave ogromnih kratera. I pored brojnih zahtjeva mještana ta klizišta godinama niko noje pokušavao da sanira zbog čega su stanovnici Potkomovlja bili lišeni odgovarajuće komunikacije sa gradom. Napokon, izradom projektne dokumentacije i kandidovanjem projekta kod Vlade stvoren je dobar preduslov da se krene sa sanacijom puta. Nadamo se da će se ova inicijativa pretočiti u djelo i da će nadležni državni organi shvatiti da se ovdje radi o jednom od najprioritenijih projekata u našim krajevima – istakao je Tomo Babović, predsjednik Mjesne zajednice Konjuhe.
U cilju sanacije šteta od poplava na sjeveru Crne Gore, Evropska investiciona banka odobrila je Vladi još 2011. godine kreditno zaduženje od deset milona eura, od čega je tri miliona eura bilo predviđeno za popravku i rekonstrukciju stradale infrastrukture u opštini Andrijevica. Od tih sredstva trebalo je da se izvrši rekonstrukcija puta Anrijevica – Konjuhe, ali je dosad, uz ulaganja od 350.000 eura, izvršena samo djelimična sanacija klizišta u mjestu Smoljevice, dok su sva druga oštećenja na putu prema Konjusima i Jošanici ostala nesanirana.
– Znamo da je prije desetak godina za sanciju puta do Konjuha opredijeljen novac, ali šta je bilo sa tim sredstvima nije nam poznato. Odgovor na to pitanje trebalo bi da daju oni koji su tada raspolagali sa tim novcem. Očekujemo da će tokove tog novca ispitati i pravosudni organi – ističu mještani Potkomovlja.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar