
U Kotoru ima 4.763 penzionera, a prosječna penzija iznosi 332,43 eura, podaci su Udruženja penzionera Kotor. Dominiraju starosni kojih je 3.117, sa prosječnom penzijom od 356,5 eura. Na drugom mjestu su porodični, njih 1.043, sa prosječnom penzijom od 296,32 eura i invalidski kojih je 603 sa prosječnom penzijom od 270,5 eura.
– Tokom prošle godine naš Upravni odbor (UO) donio je odluku da se na teret vlastitih sredstava isplati pomoć najugroženijim penzionerima u dva navrata, u maju i krajem prošle godine. Prva isplata je realizovana u ukupnom iznosu od 11.000 eura, u rasponu od minimum 40 do maksimum 100 eura – kazao je predsjednik penzionera Pero Milošević na Skupštini udruženja održanoj 29. marta.
Dodao je da je druga raspodjela odložena za ovu godinu, što je posledica promjene poslovne politike Ministarstva finansija i Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Udruženje je, pored redovne novčane pomoći, riješilo i pojedine zahtjeve penzionera koji su bili u vrlo teškom zdravstvenom ili materijalnom položaju, pomoć se kretala od 100 do 500 eura.
– U 2021. godini smo obavili raspodjelu bespovratnih novčanih sredstava za poboljšanje uslova stanovanja. Podijeljeno je 7.000 eura i to, 5.000 dobijenih za te namjene krajem 2020. godine od Fonda PIO i tome je dodato 2.000 preostalih od prethodne raspodjele. Raspodjela je bila javna i transparentna. Komisija je obišla sve penzionere koji su podnijeli zahtjev, napravila zapisnik i dala predlog raspodjele – naglasio je Milošević.
Odmor i rekreacija su takođe dio aktivnosti koje se u Udruženju penzionera odvijaju tokom osam mjeseci, a nabavka jagnjećeg mesa i zimnice su povoljni.
Da je sve veći broj mlađih penzionera čiji broj se povećava, ukazao je član udruženja Đoko Živković, kao i da ima tendencija o formiranju novih penzionerskih organizacija, sugerišući reorganizaciju kotorskog Udruženja penzionera.
– Dio obaveza penzionera koje proističu po sadašnjem Statutu u okviru nevladine organizacije se reduciraju, uz najbolju namjeru Fonda PIO da pomaže i čini što je moguće, ali smanjuje se broj ljudi koji idu u odmarališta o kojima su brinule lokalne, opštinske organizacije. Sada se selimo na dvije grupe, vojne i neregistrovane, smanjuje se broj finansijskih dotacija po bilo kom osnovu. Mislim da bi bilo neophodno razmišljati o reorganizaciji i ove organizacije, a u kom pravcu to ne znam. Ne pričam zbog sebe i zbog bavljenja politikom, ali mislim da za to ima razloga. Ne da sjedimo i molimo, nego da stvaramo ravnopravniju atmosferu da se razgovara, pregovara – rekao je Živković.
Direktor Fonda PIO Ranko Aligrudić podsjetio je na zakonsku obavezu Fonda da pomaže penzionerima i stara se o poboljšanju njihovog životnog standarda, naglasivši važnost izrade socijalnog kartona kako bi se znalo ko se nalazi u stanju socijalne potrebe.
Minula godina, podvukao je potpredsjednik Saveza udruženja penzionera CG Ilija Stanišić, bila je posebno teška za ovu populaciju, ocijenivši da bi penzioneri trebali da imaju svog predstavnika u Socijalnom savjetu države, ali i u Skupštini CG.
Na skupu su govorili i Mirko Kordić, Vukašin Vujović, Gojko Seferović, Svetlana Biskupović, Rajko Dašić i Neđeljko Živković.
Osim Izvještaja o radu UO UPK -a i mjesnih odbora za 2021. godinu, usvojeni su program rada i finansijski plan za 2022. godinu.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar