Живописно петњичко село Савин Бор, једно је од ријетких на простору Бихора које одолијева израженој миграцији локалног становништва и које још увијек има јака појединачна газдинства, налик на нека минула времена. То је у разговору за "Дан" потврдио и предсједник мјесне заједнице Сенад Растодер подсјећајући да у овом планинском мјесту, које се према граници са Србијом простире на дванаестом километру од Петњице, у шездесетак домаћинстава живи преко петсто становника.
– Савин Бор је по много чему специфично мјесто. На овом простору живе вриједни и поштени домаћини, који су генетски предодређени да раде и живе од свога рада. Тачно је да је последњих деценија доста народа из нашег села отишло да живи у иностранству, али се и доста задржало у мјесту свога рођења. Зато школа у Савином Бору тренутно броји око 120 ученика, што у односу на нека друга мјеста није мало. Да ово село и даље живи, говори и податак да је у прошлој години у њему рођено десеторо дјеце, а на читавом преосталом дијелу петњичке општине свега седам – наглашава Растодер.
Он наводи да је посебно занимљиво то што мјештани Савиног Бора, које се налази на око 1.200 метара надморске висине, у својим шталама и торовима гаје близу 2.000 оваца и 800 крава. Каже да то заслужује сваку похвали, тим прије кад се зна да је сточни фонд на подручју Бихора у последњих неколико деценија потпуно десеткован.
– Овдје је народ опстајао кроз вјекове захваљујући упорном раду. Та пракса траје и до данашњих дана. На то упућује и податак да у Савином Бору нема куће која не држи бар три краве, осим ако се не ради о социјално угроженим домаћинствима. Мљекаре су зимус у просјеку сваког дана у Савином Бору откупљивале преко хиљаду литара млијека – наглашава Растодер.
То потврђује и узорни сточар Асмир Растодер који, између осталог, уз посједовање неопходне пољопривредне механизације држи 20 крава и 50 оваца.
– Моја породица, као и већина овдје, навикла је да ради, а тај раде се, ипак, исплати. Створили смо завидне услове живота и схватили да се добро може живјети и далеко од градских средина. Добро је што мљекара "Зора" свакодневно долази на лице мјеста да откупи млијеко које произведемо. То нам даје сугурност и додатни мотив да се бавимо сточарством. Треба рећи да је нама данас знатно лакше него нашим очевима и дједовима, јер смо успјели да добавимо сву неопходну пољопривредну механизацију прилагођену савременим условима живота – истиче Растодер додајући да се искрено нада да ће се континуитет живота у Савином Бору одржавати и у наредном периоду.
Мјештани истичу да исељеници са Савиног Бора истински помажу свој завичај и да дају пуни допринос очувању живота у овом планинском мјесту.
– Овај простор је временом постао претијесан за све нас. Зато су многи отишли пут иностранства и тамо стекли завидно богатство. Међутим, они никада нијесу заборавили своју родну груду. Њихова помоћ редовно пристиже у Савин Бор, било кроз вид новчаних издвајања за своје најближе, или кроз различите донације усмјерене ка стварању бољих услова за живот на овом врлетном простору. Наше село је доказ да се заједништвом и радом може пуно тога урадити и постићи – истичу мјештани Савиног Бора.