Srđan Pejović na sastanaku sa drvoprerađivačima iz Rožaja / -Uprava za šume
07/11/2021 u 06:23 h
Vera RatkovićVera Ratković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Rožajski drvoprerađivači razgovarali sa Pejovićem o prevazilaženju problema

Molimo ministra Aleksandra Stijovića da u saradnji sa Upravom za šume iznađe model i dodijele nam bar po 50 kubika drveta po radniku kako bi ovu godinu završili bez gubitaka, sugeriše Avdija Kalač

Nakon što je "Dan" 22. oktobra ove godine objavio priču o problemima sa kojima se suočio rožajski konzorcijum "Brojni laz" usled nedostatka sirovine za rad, predstavnici desetak drvoprerađivačkih firmi iz Rožaja, članovi ovog udruženja koji se bave finalnom preradom drveta, u četvrtak 4. novembra održali su sastanak sa Srđanom Pejovićem, vršiocem dužnosti direktora Uprave za šume. Sobzirom na to da preduzeća "Drvomontaža", "Elprom", "Drvovand" i "Subabe", vlasnika Avdije Kalača, Rifka Mujevića, Raifa Kurbardovića i Džema Kurpejovića, nijesu dobila koncesije, na sastanku u Pljevljima bilo je riječi o iznalaženju rješenja kako bez posla ne bi ostalo više od 50 zaposlenih u ovim firmama. Avdija Kalač, vlasnik preduzeća "Drvomontaža", u ime svojih kolega izrazio je iskrenu zahvalnost što je Pejović razumio njihove teškoće u radu.

image

Avdija Kalač

-V.Ra.

-Iako nam gospodin Pejović nije mogao obećati nikakvo rješenje za ovu godinu, koje ne konfigurira sa zakonskim propisima, izuzetno smo mu zahvalni na njegovoj ljudskosti i razumijevanju. Sve što bi učinio za nas u tekućoj godini bilo bi nezakonito i mi smo se složili da tako nešto nećemo dozvoliti – kaže Kalač za "Dan", ističući da je vođen razgovor oko načina usaglašavanja budućih javnih poziva, odnosno njihove pravičnosti za sve firme.

-Gospodin Pejović je konstatovao da će budući konkursi biti raspisivani izričito po zakonu, te da nema ustupka. On je ovom prilikom rekao da se mora raditi više na zaštiti i uzgoju šuma, te zaštiti od požara. Mi smo se sa Pejovićem potpuno saglasili i razumjeli njegove stavove ali smo predložili i zamolili ga da se i mi i on obratimo ministru Aleksandru Stijoviću od kojeg bi zatražili pomoć kako bi sačuvali radnike da ne ostanu bez posla – navodi Kalač, ističući da su od v.d. direktora Uprave za šume tražili da od planiranog etata za narednu godinu oduzme određenu količinu stabala, koji bi podijelio konzorcijum "Brojni laz" i na taj način ublažio gubitke.

Veliki broj drvoprerađivača, a malo drvne zapremine

Iz Uprave za šume je saopšteno da je v.d. direktora Srđan Pejović dvroprerađivače iz Rožaja upoznao sa budućim planovima u sferi šumarstva i najavio uskoro objavljivanje trećeg Javnog poziva za dodjelu drveta u dubećem stanju, u kojem će biti izmjenjena metodologija vrednovanja ponuda i to: cijena će nositi maksimalno 80 bodova, dok će zaposlenost i uticaj na razvoj lokalne ekonomije biti vrednovani sa po maksimalnih 10 bodova. Iako bi takvi kriterijumi bili prihvatljivi za predstavnike Udruženja "Brojni laz", problem je što je u trećem javnom pozivu, po godišnjem programu gazdovanja šumama, ostalo samo jedno odjeljenje u PJ Rožaje, čija količina nije dovoljna za proizvodne kapacitete ovih preduzeća. Pejović je ukazao drvoprerađivačima da je u PJ Rožaje od 2007. godine uočen pad kvaliteta šuma i da je evidentan pad sječivih godišnjih etata, te da postoji veliki broj drvoprerađivača, a malo drvne zapremine koja se dodjeljuje. Očekuje se da će u narednoj godini biti značajno veća količina drvne zapremine koja će biti dodjeljivana kroz javne pozive, što daje nadu i za ove drvoprerađivače.

-I za to smo ponudili veći iznos od utvrđenih cijena, ali je Pejović to izričito odbio, upravo zbog protivzakonitosti. Naša šansa da budemo ispoštovani prilikom narednog konkursa je da se usaglasimo sa konkursnim uslovima koje će Uprava za šume takođe prilagoditi prema svim finalnim drvoprerađivačima za narednu godinu. Moram istaći zadovoljstvo što je Pejović ovom prilikom istakao da će država u narednom periodu raditi na formiranju što većeg broja preduzeća za finalnu obradu drveta – kazao je Kalač, podsjećajući da su drvoprerađivači konzorcijuma "Brojni laz" i na minulom javnom pozivu nudili 20 eura više od utvrđene cijene za koncesije ali su i pored toga ostali bez sirovine za rad.

-Molimo ministra Stijovića da iznađe model i pomogne nam da nastavimo sa radom do kraja godine. Nadamo se da će u saradnji sa Upravom za šume iznaći mogućnost da nam dodijele barem po 50 kubika po radniku kako bi ovu godinu završili bez gubitaka. Razumjeli smo da je gospodin Pejović čovjek od zakona i pravde koji je spreman za saradnju bez privilegija pa smo insistirali da neko iz Uprave za šume obiđe naš konzorcijum i dobili smo obećanje da će ta mogućnost biti sagledana – kaže Kalač, izražavajući podršku Upravi za šume u nastojanju da se zaštite i očuvaju šume.

-Saglasni smo sa gospodinom Pejovićem da je tehnička upotrebljivost drveta, kada je riječ o debelim stablima, smanjena i da su šume u Crnoj Gori posječene više nego što je trebalo. Ali smo iz stavova gospodina Pejovića razumjeli da postoje realne osnove za zaštitu i budućnost crnogorskih šuma - ističe Kalač.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
17. april 2025 03:10