
U Bijelom Polju je održana trodnevna obuka lovočuvara sa sjevera Crne Gore za dobijanje međunarodnog sertifikata kako bi na pravi način radili svoj posao, vodili brigu o prirodi i divljači i doprinosili uvođenju reda u lovstvu, sprečavali krivolov svake vrste i eventualno pojavu šumskih požara. Bijelo Polje je od strane ministarstava poljoprivrede i prosvjete, te Lovačkog saveza Crne Gore, koji je nosilac projekta, predviđeno da bude domaćin obuke lovočuvara za sjever Crne Gore.
- Obuku je pohađalo 35 polaznika-lovočuvara, koji su odslušali predavanja i dobili literaturu za dalju edukaciju i učenje. Onda će na bazi svega, zananja koje su stekli i literature za ovu oblast, mjesec dana imati vremena da izađu na ispit i tako dobiju međunarodni sertifikat, koji će sasvim sigurno biti garancija da će oni odlično obavljati svoj posao-kazao je Darko Raičević, predsjednik Lovačke organizacije Bijelo Polje, dodajući da je među učesnicima bilo pet lovočuvara iz bjelopoljske opštine.
- Lovočuvari moraju da imaju znanje koje im je potrebno da se odgovorno bave poslom koji im je povjeren-kazao je nakon obuke Nikola Marković, predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore, izražavajući zadovoljstvo znanjem i pažnjom učesnika.
-Moraju lovci znati sve aspekte lova, počev od kontrole lovišta, prve pomoći, kaznene odredbe, poznavanje oružja, divljači, prirode, kinologije... U pitanju je obimna materija- kaže Marković i dodaje da će sa dobijenim znanjem lovočuvari biti u prilici da na profesionalan način kontrolišu prirodu i divljač, što im po zakonu i pripada.
-Cilj ove obuke, i kasnije dobijanja sertifikata za lovočuvare jeste da se unaprijedi zaštita lovišta, prevashodno da se određene vrste bolesti životinja registruju na vrijeme. Poznato je da imamo slučajeve bjesnila i svinjske kuge, a odnedavno i ptičji grip. Puno je i virusa, i jednostvano prvi koji su u prirodi jesu čuvari lovišta koji moraju da reaguju, i prvi o svemu obavijeste nadležne ustanove kako bi se znalo od čega je neka životinja zaražena i da li treba uvoditi neke posebne mjere - ističe Marković i dodaje da postoji značajno povećanje fonda divljači, što znači da na određenim destinacijama postoji i krivolov.
-Nadamo se da ćemo u narednom periodu i to eliminisati. Zato smo na ovaj način i edukovali lovočuvare, iako oni to nijesu u stanju sami da rade već im je potrebna pomoć svih nas- ističe Marković.
Lovočuvar je osoba koja vodi računa o održanju i očuvanju flore i faune u okruženju. Vodi računa da se lovištima ne nanosi šteta prekomernim odstrelom divljači, jer se time remeti lanac ishrane. Da bi se lovište očuvalo i održalo, on brine o zaštiti mladunaca i životinjskih vrsta na području na kome je angažovan. Lovočuvar obilazi prostor lovišta, prati stanje u njemu i obaveštava nadležne organe ukoliko uoči neku nepravilnost ili potencijalni izvor opasnosti za biljni i životinjski svijet u lovištu. On nosi službenu uniformu, legitimaciju i propisano oružje i ima ovlašćenje da sačinnjava zapisnik o uočenim nezakonitim radnjama.