Psi lutalice u centru grada / Željko Šapurić
05/07/2022 u 06:21 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U azilu odavno popunjeni kapaciteti: Na ulicama Nikšića već preko 500 pasa lutalica

U skloništu za napuštene životinje u Bresticama već odavno su popunjeni kapaciteti, trenutno imaju 56 jedinki, a do daljnjeg je zabranjen prijem novih

Opština Nikšić i dalje nema rješenje problema sa zbrinjavanjem velikog broja napuštenih pasa. U skloništu za napuštene životinje (azil) u Bresticama već odavno su popunjeni kapaciteti. Upravnik azila Goran Đurišić u razgovoru za "Dan" kaže da trenutno imaju 56 jedinki, te da je do daljnjeg zabranjen prijem novih.

– Razlog je što karantin još nije završen, kao ni dio nedostajuće ograde, što je i nadležna inspekcija konstatovala i upozorila nas na te nedostatke. Sve to riješićemo do 1. avgusta, do kada su nam i dali rok, a novac je obezbijeđen – kaže Đurišić.

image

Goran Đurišić ispred azila za pse u Bresticama

Željko Šapurić

Prema projektu, karantin će koštati manje od 20.000 eura, dok je za dio ograde novac obezbijedila strana nevladina organizacija. Đurišić, međutim, ističe da ni nakon ispravljanja pomenutih nepravilnosti problem sa psima lutalicama u Nikšiću neće biti riješen.

– Prema mojoj procjeni, na ulicama grada ih je trenutno više od 500, skoncentrisani su u užem gradskom jezgru u čoporima i hrane ih nevladina udruženja. Izvan azila ovdje imamo osam pasa, mi ih hranimo, ali ne možemo da ih pustimo unutra – ističe Đurišić.

image

Vesna Dacić

arhiva Dana

Dacić: Probleme ne rješavaju nego odugovlače

Predsjednica Udruženja za zaštitu životinja Vesna Dacić ističe da neće dozvoliti eutanaziju u nikšićkom azilu. Rješenja postoje, smatra ona, samo problemu treba pristupiti posvećeno.

– Do sada problemi nisu rješavani, nego su odugovlačeni, a mi sve više imamo pasa na ulici, teško da možemo sve da ih hranimo. Sada u Opštini idu na varijantu privatnih skloništa kroz partnerstvo sa zainteresovanim koji imaju zemljište i žele da tu izgrade sklonište u skladu sa propisima. Mislim da ni od toga neće biti ništa. Mora se insistirati na odgovornom vlasništvu, čipovanju, registraciji i sterilizaciji pasa. Treba da se intenzivno radi i na promociji udomljavanja, ali nikšićki azil još uvijek nema ni svoj sajt gdje bi se radilo na tome, istakla je Dacić.

Rješenje problema, barem donekle, Opština i nikšićko Udruženje za zaštitu životinja vidjeli su u formiranju takozvanih slobodnih zona koje su bile planirane u rejonu Studenačkih glavica, na opštinskom zemljištu. Đurišić kaže da se od toga odustalo jer su se pobunili mještani.

– Ni slobodne zone ne bi riješile problem sa sve većim brojem pasa lutalica. Dovoze ih iz drugih gradova masovno, a problem je i što je nikšićki azil od samog osnivanja "No kill", što znači da nema eutanazije, pa imamo pse koji su tu od otvaranja. Ne bih volio da me neko shvati kao nekog ko ne voli životinje, konkretno pse, ali ovako funkcionisanje nije moguće. Ljudi iz drugih gradova čuju da nema ovdje eutanazije i onda ih masovno dovode u naš grad. Do prije pola godine na ulici smo imali oko 300 jedinki, sada preko 500 – kazao je Đurišić.

Problem je i kaznena politika koja se i ne primjenjuje pa vlasnici koji ostavljaju svoje pse, iako su čipovani, nisu kažnjavani.

– U azilu imamo dva vlasnička psa, prijavljeni su Komunalnoj polici ali oni kažu da nisu nadležni, iako sam siguran da jesu. Ti vlasnici nisu kažnjeni, a mi, niti predstavnici NVO sektora, nemamo pravo da uđemo u dvorište nekog od tih vlasnika, pojasnio je Đurišić aktuelne probleme.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
02. april 2025 16:18