
Radi objezbjeđivanja održivog sistema socijalne zaštite za lica sa invaliditetom i to kroz razvoj i kontinuirano pružanje usluga personalne asistencije, Udruženje paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac pokrenulo je projekat "Stvaranje jednakih mogućnosti za život u zajednici LSI". Projekat će biti realizovan u narednih 12 mjeseci, u partnerstvu sa Udruženjem mladih volonetra "Iskra", a uz finansijsku podršku Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Na juče održanoj konferenciji za novinare Vanja Mašković, defektolog iz Centra za socijalni rad, ustanove koja će pružati pomoć u realizaciji projektnih aktivnosti, istakla je da je riječ o projektu od izuzetnog značaja, ne samo za lica sa invaliditetom, već i za buduće personalne asistente.
-Centar za socijalni rad uvijek je tu da podrži sve aktivnosti Udruženja paraplegičara, zato smo i ovoga puta tu, kako bi dali zajednički doprinos unapređenju kvaliteta života OSI, što je zapravo i glavni cilj ovog projekta - kazala je Mašković.
Ona je saopštila da će biti organizovana obuka za deset personalnih asistenata sa evidencije Biroa rada i to uz obezbjeđenje sertifikata, a uslugu personalne asistencije pružaće za četiri korisnika u trajanju od četiri mjeseca.
Asistent na projektu Marko Stojanović, kazao je da je personalna asistencija usluga koja je neophodna za sva lica sa invaliditetom, ne samo zbog njihovog zdravstvenog stanja, već i zbog nepristupačnosti terena i objekata.
-Čini se na da ni na lokalnom, a ni na nacionalnom nivou, nije u dovoljnoj mjeri perpoznata važnost pružanja ove usluge, pa ćemo kroz ovaj projekat pokušati da podignemo svijest, ne samo kod lica sa invaliditetom i potencijalnih asistenata, već i kod institucija i nadležnih državnih organa - naveo je Stojanović.
On je istakao i da su usluge personalne asistenicije dosad uglavnom bili povremene, pružale su se u toku trajanja određenog projekta, te da je to jedan od najvećih problema.
-Zato ovim projektom želimo da stvorimo uslove da se ta usluga pruža kontinuirano. Iz toga razloga, uz pomoć Centra za socijalni rad, ali i drugih institiucija, želimo da na kvalitetan način obučimo asistente jer to zaista nije lak posao, već zahtijeva posvećenost i primjenu određenih standarda u radu sa licima sa inavliditetom - podvukao je Stojanović i zahvalio se Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, koje je, kako je rekao, prepoznalo značaj ovog projekta.U ime lokalne uprave podršku projektu dao je Miloš Kljajević iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu.