
Predsjednik Skupštine SRK „Nikšić”, Vujica Lalić u razgovoru za „Dan” ističe da im je namjera da Grahovsko jezero vrate na turističku mapu Nikšića i Crne Gore.
– Grahovsko jezero je jedno od najljepših jezera i treba da očuvati. Imalo je ono posjetioce, ali ne onoliko koliko zaslužuje i koliko može da pruži ljubiteljima prirode, a i godinama unazad bilo je zapušteno pa je sve manje ljudi dolazilo ovdje - ističe Lalić.
Ribolovci su akciju lani počeli čišćenjem lokaliteta oko jezera kada su uklonili otpad i rastinje koje je skrivalo stari grahovski mlin koji će nakon dugo godina ponovo biti u upotrebi. Rasčišćena je i pješačka staza i uređena kućica na početku brane gdje će ubuduće posjetioci imati osvježenje u vidu sokova, kafe, sladoleda. Na redu je i objekat koji je svojevremeno služio za okupljanje lovaca i ribolovaca. U unutrašnjosti je bio u potpunosti namješten, ali godine nebrige dale su slobodu nepoznatim počiniocima koji su sve ponijeli, a ono što nisu mogli su uništili. U tome će im pomoći, naglasio je Lalić, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), koja je lani injektirala trećinu oštećene brane i radove će nastaviti. Ribolovci su uspostavili dogovor i sa Mjesnom zajednicom Grahovo koja i ponajviše ima interes da se jezero turistički valorizuje.
– U svemu tome nismo zaboravili ni osnovnu obavezu SRK-a, a to je da očuvamo riblji fond i obogatimo ga. Jezero je bogato šaranom, pastrmkom i klenom. Poribili smo ga i planiramo da ubacimo još oko 500 kilograma konzumne pastrmke. Robilov je dozvoljen, ali ćemo pravila promijeniti, mala količina će biti namijenjena za izlov, a pecaće se uglavnom po principu uhvati-pusti, pojasnio je šef ribočuvarske Službe SRK-a Željko Vukotić.
Grahovsko jezero dugačko 700 metara, a široko 200, dok je njegova najveća dubina od 25 metara kod brane. Okruženo je borovom šumom i čuvenim Grahovcem na čijem je vrhu crkva Svetog Spasa izgrađena odmah nakon velike bitke.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar