Iz ove zdravstvene ustanove je u petak, 8. marta navedeno da su registrovali 12 lica oboljelih od ove zarazne bolesti, te da je četvoro hospitalizovano.
Dom zdravlja je epidemiju prijavio Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
-Od navedenog broja, 11 lica je nevakcinisano ili je nepotpuno vakcinisano protiv morbila vakcinom (MRP) - navode iz Doma zdravlja Banjaluka.
Podsjećaju da su male boginje ili morbili izuzetno zarazna virusna infekcija, protiv koje postoji efikasna vakcina, koja je obavezna za svu djecu do sedme godine, a daje se u dvije doze.
Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja je s obzirom na prirodu bolesti i visoku zaraznost uzročnika izdala smjernice o preduzimanju neophodnih zaštitnih mjera u svrhu sprečavanja širenja.
Apeluju na građane da budu posebno oprezni i da se pridržavaju preventivnih mjera kako bi se suzbilo širenje ove zarazne bolesti.
Pozvali su Banjalučane da, ukoliko primijete simptome morbila, kao što su visoka temperatura, osip po koži, kašalj i curenje nosa, da se odmah jave nadležnim zdravstvenim institucijama.
Morbili su potencijalno smrtonosna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, najviše pogađa djecu, a koja je vakcinacijom skoro potpuno iskorijenjena.
Vakcinacija djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obavezu u Bosni i Hercegovini, a za roditelje koji to izbjegavaju predviđene su i novčane kazne do 2.000 maraka (oko 1.000 eura).
Propisi, takođe, omogućavaju vrtićima i školama da pri upisu djece od roditelja traže ljekarska uvjerenja i potvrdu o primljenim vakcinama.
Za siguran kolektivni imunitet je potrebno da 95 odsto stanovništva bude vakcinisano.
Tokom januara u BiH je epidemija morbila proglašena u Tuzlanskom kantonu, a slučajevi su zabilježeni u Sarajevu i u Zeničko-dobojskom kantonu.