
- Ozbiljno osuđujemo secesionističke poteze predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji ozbiljno prijete suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. Ovi potezi su neustavni i opasni, posebno onima koji žive u RS-u za koje on tvrdi da ih štiti. Velika Britanija je potpuno predana Dejtonskom mirovnom sporazumu kao jedna od garanta koja poštuje institucije oba entiteta i koja podržava Bosnu i Hercegovinu kao suverenu i politički nezavisnu državu - rekao je Doughty.
Podsjetio je na sudsku odluku protiv Dodika, donesenu 26. februara, zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, prenosi Klix.ba.
- Velika Britanija jasno stoji iza Ureda visokog predstavnika, čija pozicija je neupitna, i da odbijanje njegovih nezavisnih odluka urušava vladavinu prava u BiH - dodao je on.
Doughty je takođr podsjetio i na odluke Narodne skupštine RS, nazivajući ih neustavnim i antidejtonskim, te je dodao da je riječ o ozbiljnoj eskalaciji koja prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
- Kako ubrzava svoje napade na državu, Dodik povećava i mogućnost urušavanja međunarodnog mira i sigurnosti. BiH ima institucije i mehanizme da na to odgovori, a mi podržavamo svaku njegovu reakciju koja bi završila ovu krizu - rekao je te dodao da je na ovu temu razgovarao sa svojim francuskim kolegom Jean-Noëlom Barrotom, te s drugim kolegama iz zemalja Kvinte i Evropske unije.
Na kraju je poručio da Dodikovi potezi ne služe interesima naroda u BiH, "uključujući i u RS-u", te da stanovnici BiH od svojih političara očekuju napredak i reforme, a ne nastavak secesionističkih prijetnji i poteza.
Nakon njegovog obraćanja otvoren je prostor za raspravu, a prvu riječ imala je Priti Patel iz Konzervativne stranke, koja obavlja funkciju ministrice za vanjske poslove "iz sjene", odnosno unutar opozicionog bloka u Velikoj Britaniji.
Ona je naglasila da je Velika Britanija istinski podržavala Bosnu i Hercegovinu u prethodnih nekoliko decenija, te dodala da su Dodikove odluke dovele do "zabrinjavajuće situacije" u našoj zemlji. Na kraju je Doughtyja pitala o konkretnim mjerama koje je Velika Britanija poduzela da pruži pomoć Bosni i Hercegovini tokom ove krize, te kako planira podržati BiH i njene institucije da se ova kriza riješi.
U svom odgovoru, Doughty je rekao da je Velika Britanija radi "veliki diplomatski posao" iza scene, napominjući na sastanke koje su imali predstavnici ove države s zemljama poput SAD-a i članica Evropske unije. Rekao je da Velika Britanija podržavati put Bosne i Hercegovine prema članstvu u NATO-u, te da podržavaju misiju EUFOR-Althea.
Opširnije OVDJE.