Цијене нафте на свјетском тржишту порасле су и прошле седмице, друге заредом, и крећу се око највиших нивоа у више од мјесец, јер се опоравак производње од урагана у Мексичком заливу обавља спорије него што се очекивало.
Цијена барела на лондонском тржишту порасла је прошле седмице 3,3 одсто на 75,34 долара, а на америчком 3,2 одсто на 71,87 долара, преноси SEEbiz.
Раст цијена највише је посљедица спорог опоравка производње у Мексичком заливу након урагана Ида. Око 28 одсто америчке производње нафте у том заливу и даље је ван функције, двије и по седмице након удара урагана.
- Опоравак траје дуже него што се очекивало и то је ових дана био фактор који је подупирао тржиште- рекао је аналитичар Commmonwealth Banka Vivek Dhar.
Цијене је подржала и прогноза Међународне агенције за енергетику (IEA) да би вакцинација грађана против коронавируса требало изнова да подржи потражњу за нафтом коју су пригушила пандемијска ограничења.
IEA прогнозира опоравак потражње за нафтом у октобру и њен раст од 1,6 милиона барела дневно, који би требало да се настави до краја године. Прогноза за цијелу годину снижена је 105 хиљада барела дневно, на 5,2 милиона барела дневно.
Прогноза за наредну годину скромно је повећана, 52 хиљаде барела дневно на 3,2 милиона барела дневно.
Прогнозе IEA далеко су скромније од оних Организације земаља-извозница нафте (OPEC), која у овој години очекује раст потражње од готово шест милиона барела дневно, те 4,15 милиона дневно у наредној години.
Значајнији раст цијена спријечила је најава Кине да ће у четвртак одржати аукцију на којој ће продати око 7,38 милиона барела нафте из државних резерви.
Тег цијенама био је и јачи долар. Доларов индекс, који показује кретање америчке према корпи шест осталих кључних свјетских валута, порастао је двије седмице заредом и достигао највиши ниво у три седмице, а јачање зелене валуте смањује куповну моћ ималаца осталих валута, а тиме и потражњу за нафтом.
Цијена барела на лондонском тржишту порасла је од почетка године око 40 одсто, захваљујући опоравку потражње за нафтом услијед опоравка привреде, али и OPEC-овом одржавању производње испод претпандемијских нивоа.