Među glavnim migratornim rutama, Zapadni Balkan i Centralni Mediteran zabilježili su najveći pad u otkrivanju neregularnih graničnih prelaza, dok su zapadnoafrička i istočna kopnena granica zabilježile najveći porast.
- Srednjomediteranska ruta, na kojoj je prije godinu dana zabilježen najveći broj neregularnih prijelaza, nastavila je pokazivati opadajući trend posljednjih mjeseci. Uprkos smanjenju od 61 odsto u odnosu na prošlu godinu, ostala je najaktivnija ruta ove godine sa skoro 26.000 detekcija. U junu je broj dolazaka pao na 4.500, što je smanjenje od više od 71 odsto u odnosu na prošlu godinu- navode iz FRONTEX-a.
Broj detekcija na zapadnobalkanskoj ruti takođe je nastavio da opada u periodu januar-jun i smanjen je za 72 odsto na nešto više od 10.640.
- U međuvremenu, zapadnoafrička ruta nastavila je bilježiti neviđeni broj otkrivanja, pri čemu je ukupan broj neregularnih migranata koji su stigli na Kanarska ostrva u prvoj polovini godine porastao za 174 odsto u odnosu na prethodnu godinu na gotovo 20.000. U junu je bilo 2.600 dolazaka- rečeno je iz FRONTEX-a.
Druga najaktivnija migratorna ruta u prvoj polovini godine bila je istočni Mediteran, gdje je broj dolazaka porastao za 75 posto na gotovo 25.000.
Sa više od 2.900 oficira i osoblja angažovanih u različitim operacijama, FRONTEX ostaje posvećen zaštiti spoljnih granica EU.
- U prvih šest mjeseci 2024. takođe je došlo do značajnog porasta neregularnih graničnih prelaza na istočnim kopnenim granicama, sa naglim porastom od 148 odsto na preko 6.700. Velika većina ljudi otkrivenih na ovoj ruti bili su državljani Ukrajine Na ruti Kanal broj detekcija u prvih šest mjeseci 2024. porastao je za 24 odsto i dostigao 27.000- podaci su FRONTEX-a.