
- Ako je Alžir odlučio da zaoštri odnose, mi ćemo čvrsto odgovoriti. Francuska neće imati drugog izbora osim da preduzme slične mere - rekao je Baro za televiziju Frans 2.
Među 12 funkcionera koje Alžir želi da protjera, neki su državni službenici Ministarstva unutrašnjih poslova.
Francusko tužilaštvo protiv terorizma saopštilo je u petak da je pokrenulo sudski postupak protiv tri muškaraca, od kojih jedan radi u jednom od alžirskih konzulata u Francuskoj. Ti muškarci alžirskog porijekla su u pritvoru i gone se za zločinačko terorističko udruživanje.
Alžirske vlasti su okrivile francuskog ministra unutrašnjih poslova Brunoa Retajoa da je u „potpunosti odgovoran“ za ponovno oživljavanje tenzija između dvije zemlje.
Baro je rekao da Retajo nema nikakve veze s tim, ističući nezavisnost francuskog pravosudnog sistema.
- Pravosuđe je nezavisno. Ovo je pravni proces koji traje mesecima i nema nikakve veze sa (diplomatskim) dijalogom koji smo ponovo pokrenuli“ u martu sa vlastima Alžira, dodao je šef francuske diplomatije, prenosi N1.
Baro je dodao da želi da zadrži kontakt sa Alžirom i pozvao vlasti da preispitaju svoju odluku.
Novi razvoj situacije u suprotnosti je sa prošlonedeljnom najavom Baroa o „novoj fazi“ u odnosima između Pariza i Alžira, posle sastanka sa kolegom Ahmedom Atafom i predsjednikom Alžira Abdelmadžidom Tebunom.
Prije toga su predsjednici Francuske i Alžira, Emanuel Makron i Tebun najavili kraj krize.
Bilateralna kriza velike težine između Alžira i njegove bivše kolonijalne sile (1830-1962) počela je u ljeto 2024. godine kada je Makron dao punu podršku planu autonomije pod marokanskim suverenitetom za Zapadnu Saharu, na koji su 50 godina polagali separatisti Polisario, koje podržava Alžir.
Alžir je odmah povukao svog ambasadora iz Pariza.
Napetost između dvije zemlje porasla je tokom jeseni posle hapšenja francusko-alžirskog pisca Bualema Sansala u Alžiru zbog izjava koje se smatraju „napadom na teritorijalni integritet“. Tenzije su dodatno povećane početkom godine pošto je Pariz zatražio protjerivanje nekih alžirskih influensera, što je Alžir osudio.
Od kraja rata za nezavisnost Alžira, Francuska i Alžir održavaju istovremeno bliske i složene odnose. Te dvije zemlje imaju jake ekonomske veze, dobru saradnju obavještajnih službi, ali bolnu kolonijalnu prošlost. U Francuskoj živi i velika alžirska zajednica.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar