/ Shutterstock
14/08/2024 u 22:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Helsinški odbor: Memorandum EU o litijumu neće ubrzati put Srbije ka članstvu

Memorandum o kritičnim sirovinama neće značajno ubrzati put Srbije prema Evropskoj uniji, jer se ne može preskočiti višegodišnji zastoj i sporost u reformama, kao i jačanje autoritarizma, destrukcija institucija i medija, gušenje javnog prostora i kritičnog mišljenja, navodi se u biltenu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

- Bez obzira na obećanja kancelara Njemačke Olafa Šolca da će se nadgledati standardi razvijanja litijumskih kapaciteta malo je vjerovatno da će EU insistirati na ekološkim i društvenim standardima u Srbiji, jer zato nema ni dovoljno kapaciteta - navodi se u tekstu.

Dodaje se da je potpisivanjem memoranduma ojačana pozicija predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ali da je malo vjerovatno da će demokratizacija Srbije u dogledno vrijeme biti na agendi EU.

- Predsjednik Vučić ima još prostora za balansiranje, ali se taj prostor smanjuje i uskoro će ga okolnosti sve više gurati ka Zapadu. Ukoliko ipak ostane neopredijeljen s osloncem na Rusiju i Kinu, Srbiji slijedi izolacija od sopstvenog okruženja, gdje je u suštini, njen vitalni nacionalni interes. Takva pozicija Srbije odgovara aktuelnoj eliti na vlasti, ali i Rusiji - navodi se u biltenu.

Susjedne zemlje, još se dodaje, strahuju da je Srbija ovim memoramdumom dobila zeleno svjetlo za „prodor“ u Crnu Goru i Republiku Srpsku kao kompenzaciju za Kosovo.

- Ti strahovi nisu neopravdani imajući u vidu akcije Srbije u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, nedavnu Deklaraciju sa svesrpskog sabora i veoma toksičan narativ prema svim zemljama u regionu - navodi se.

U Beogradu protest zbog najave otvaranja rudnika litijuma

Dodaje se da se u Srbiji vodi kampanja afirmisanja iskopavanja litijuma, ali da je vlast zatečena svakodnevnim protestima građana zbog najave rudarenja u Srbiji.

- Što je sve veći problem, a reakcije Vlade su neadekvatne i samo povećavaju animozitet prema bilo kojoj ideji o rudarenju. Svaka kritika vladajuće stranke, predsjednika Vučića ili njihove politike, nailazi na ad hominem napade, klevetničke kampanje i govor mržnje - dodaje se u biltenu.

Policija opkolila i izbacila građane koji su blokirali prugu na Prokopu, ima i uhapšenih

Helsinški odbor u biltenu dalje piše da Vučić nije naviknut na proteste tolikih razmjera koji se protive sporazumu o litijumu, te da je posebno je zatečen reakcijama ljudi u manjim mjestima, gdje je inače njegova sigurna izborna baza.

- Uprkos svim uvjeravanjima nezadovoljstvo raste, a vlast preduzima sve radikalnije mjere, tvrdeći da protesti nisu zbog litijuma, već je u pitanje rušenje vlasti na ulici, što ona neće dozvoliti. Veliki protest u Beogradu (10. avgust) izveo je na ulice oko 40.000 ljudi. Sudeći po reakcijama vlasti, taj skup ju je uzdrmao. U pogon su stavljeni svi od nje kontrolisani mediji – prednjačila je TV Pink – koji su tvrdili da demonstranti spremaju puč - navodi se u biltenu.

U tekstu se navodi i da je onemogućena je javna rasprava, ili je demonizirana, što pojačava nezadovoljstvo građana koji godinama protestuju zbog projekta Rio Tinto, zato jer su elementarni podaci o zaštiti okoline u tom kraju netransparentni i nedostupni široj javnosti.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. novembar 2024 02:26