/ - PHOTO BY CHRISTIAN WIEDIGER ON UNSPLASH
04/11/2022 u 13:55 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Inflacija i skok cijena hrane u EU: Vlade preduzimaju mjere

Lanci samoposluga to moraju objaviti i na internetu i u brošurama, a ukoliko se to ne bude poštovalo slijedi kazna od pet hiljada eura dnevno

Inflacija je i u najbogatijoj zoni eura u Evropskoj uniji dostigla oko 11 odsto, privreda ide u recesiju, a skok cijena izaziva veliko nezadovoljstvo sindikata i potrošača, pa vlade preduzimaju različite mjere, prenosi N1.

Grčka vlada dekretom je naredila lancima samoposluga da moraju imati „prihvatljivu cijenu“ za bar jednu namirnicu u svakoj kategoriji proizvoda. Španska vlada je, pored ostalog, upravo podigla minimalnu zaradu na hiljadu eura, zabranila zapošljavanje na kratak rok.

Nova italijanska vlada sprema novčanu pomoć stanovništvu i malim preduzećima.

Vlasti u Berlinu su izdvojile čak 200 milijardi eura da bi pomogle ugroženom njemačkom stanovništvu i preduzećima. Ugroženim njemačkim potrošačima će država u decembru podmiriti 100 odsto računa za grijanje na gas, a za to će iz budžeta biti posebno obezbijeđeno devet milijardi eura.

Skok cijena struje, gasa i osnovnih potrepština naročito brine vlasti u EU, utoliko prije što su na ogromnom, mahom sasvim neutemeljnom skoku cijena proizvođači ostvarili zamašne super-profite i nema sumnje da je to i rezultat čiste špekulacije, grabeža.

Statistički uredi navode da su građani u mnogim zemljama već smanjili potrošnju, jer jednostavno ne mogu da izdrže poskupljenja, iako troše i dio ušteda.

Otud je jasno da je grčki ministar za razvoj i ulaganja Adonis Jorgijadis žestoko kritikovao neopravdana poskupljenja, rekavši da „građani na policama samoposluga vide stalni skok cijena i sebi kažu da je to čista krađa“.

Grčki ministar ukazuje na to da je „potpuno neshvatljiv toliki nagao i neprestan skok cijena“ i zato je objasnio da je vlada u Atini obavezala lance super-marketa da za potrošače prihvatljivu cijena mora imati bar jedan u kategoriji od 31 proizvoda, kao što su hljeb, mlijeko, tjestenine, pirinač, ulje, meso…

Lanci samoposluga to moraju objaviti i na internetu i u brošurama, a ukoliko se to ne bude poštovalo slijedi kazna od pet hiljada eura dnevno.

Da je nezadovoljstvo potrošača veliko, svjedoči i nalaz statističke agencije „Nilsen“ da su grčka domaćinstva za prvih devet mjeseci u super-marketima ostavili preko 320 miliona eura više nego prošle godine, a kupili su manje proizvoda.

Demonstracije i protesti su održani i u Češkoj, Mađarskoj, Francuskoj i još nekim zemljama.

Predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard je upozorila da mjere podizanja kamatnih stopa neće moći da suzbiju inflaciju jer privredi EU preti neminovna recesija.

A u analizi londonske agencije „Ekonomist intelidžens junit „stoji da u svijetu i Evropi može doći do štrajkova i socijalnih nemira zbog ogromnog porasta cijena energije i osnovnih potrepština.

Međunarodni monetarni fond (MMF) je upozorio da slijedi „pogubni koktel visoke inflacije i malaksavanja proizvodnje“ i predočio da oklijevajuće vlade u Evropi moraju preduzeti ozbiljne makroekonomske mjere da slome inflaciju, ali i da pomognu stanovništvu i privredi.

MMF stavlja do znanja i da će i bez novih prekida isporuka nafte i gasa inflacija biti duga i navodi da su, recimo, kad je Zapadni Balkan u pitanju, glavni uzrok skok cijena energije, ali hrane.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. januar 2025 10:59