Одлука Гаспрома да прекине испоруке гаса Бугарскоj и Пољскоj изазвала jе бурне реакциjе у ЕУ, али и потрес на тржишту jер су у првих неколико сати циjене гаса скочиле за више од 20 одсто. Европа наjављуjе да ће смањити зависност од руског гаса, али то ће бити тежак задатак jер око 45 одсто свих испорука гаса у Европу долази из Русиjе. Ко су наjвећи купци руског гаса у Европи?
Наjвећи купац руског гаса у Европи jе Њемачка са 28,9 милиjарди кубних метара гаса годишње. Прати jе Турска коjа од Русиjе набавља 14,6 милиjарди кубних метара гаса сваке године, док Италиjа купуjе 11,4 милиjарди.
Француска узима готово упола мање – 6,6 милиjарди кубних метара гаса, Аустриjа 5,4, Пољска 5,2, а Холандиjа 4,2 милиjарди кубних метара годишње. За њима слиједе Мађарска, коjа по уговору са Русиjом купуjе 3,9 милиjарди кубних метара гаса, а прати jе Словачка са 2,5.
Велика Британиjа узима око 1,7 милиjарди, Грчка 1,6, а Пољска 1,5 милиjарди кубних метара гаса. Румуниjа и Србиjа од Русиjе купуjу 1,2 милиjарде кубних метара гаса, а Данска и Финска по jедну милиjарду.
Испод милиjарду су Чешка (0,9) и Хрватска (0,8), а наjмање купуjу Словениjа (0,3), Шваjцарска (0,2) и Босна и Херцеговина (0,1), показуjу подаци из Гаспромовог кварталног извештаjа из 2021. године.