На сјеверу Европе брзо се шири подвариjанта омикрон соjа корона вируса БА.2, коjа jе утврђена и у Аустриjи. Агенциjа за здравствену безбједност Уjедињеног Краљевства истражуjе таj соj.
Подвариjанта омикрона БА.2 захватила jе Норвешку, Шведску и Велику Британиjу. У Данскоj jе потиснула основни соj БА.1 и постала доминантна.
Агенциjа за здравствену безбједност Уjедињеног Краљевства у петак jе означила БА.2 као вариjанту под истрагом, те навела да ће даље да jе анализира.
Др Мира Чанд, директорка у тоj агенциjи за инциденте, навела jе да jе природа вируса да еволуираjу и мутираjу, тако да jе за очекивати да се поjављуjу нове вариjанте.
БА.2 ниjе означена као вариjанта коjа изазива забринутост.
- Наш континуирани геномски надзор нам омогућава да их откриjемо и проценимо да ли су значаjни - навела jе докторка.
У Великоj Британиjи су идентификоване 53 секвенце подвариjанте БА.2.
Агенциjа за здравствену безбједност Уjедињеног Краљевства jе саопштила да jе 40 земаља приjавило секвенце БА.2, при чему jе наjвише узорака приjављено у Данскоj, а затим следе Индиjа, Британиjа, Шведска и Сингапур.
Броj обољелих од подвариjанте БА.2 у Данскоj jе брзо растао. Од укупног броjа обољелих од коронавируса у последњоj недјељи 2021. године, 20 одсто њих су оболели од БА.2, а 45 одсто у другоj недељи 2022.
Регистрован и у Аустриjи
Андерс Фомсгард, истраживач на данском Институту "Статенс Серум" рекао jе да нема jош нема обjашњење за брзи раст обоељих, додаjући да jе збуњен, али не и забринут.
- Можда jе отпорниjи на имунитет у популациjи, што му омогућава да зарази више. Jош не знамо - рекао jе Фомсгард.
Првобитна анализа коjу jе урадио Институт ниjе показала разлику у хоспитализациjама за БА.2 у поређењу са БА.1.
Систематском анализом отпадних вода БА.2 установљен jе и у Аустриjи.
За сада ниjе много познато о подвариjанти омикрон соjа, рекао jе генетичар Урлих Елинг.