/ - UNSPLASH, ILUSTRACIJA
09/11/2021 u 13:09 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Predmet "Špadijer": Crna Gora prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima

Slučaj se ticao navodnog maltretiranja zatvorskog čuvara nakon što je prijavila incident, koji uključuje muške zatvorske čuvare koji su došli u ženski zatvor

Crna Gora je prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima u predmetu "Daliborka Špadijer protiv Crne Gore", objavio je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu u utorak 9. novembra, javlja Radio Slobodna Evropa.

Sud je presudio da je Crna Gora u tom slučaju prekršila član osam Evropske konvencije odnosno, pravo na poštovanje privatnog života.

-Slučaj se ticao navodnog maltretiranja zatvorskog čuvara nakon što je prijavila incident, koji uključuje muške zatvorske čuvare koji su došli u ženski zatvor u kojem je radila i njihov neprikladan kontakt sa zatvorenicama, kao i njene pokušaje da se o tome požali nadležnima-navodi se u saopštenju Suda.

Evropski sud za ljudska prava utvrdio je i da je način na koji su pravni mehanizmi primijenjeni u slučaju Špadijer bio neadekvatan, što predstavlja povredu obaveze države da zaštiti njena prava.

-Sud je smatrao da je Crna Gora trebala podnosiocu predstavke isplatiti 4.500 eura na ime nematerijalne štete i 1.000 eura na ime troškova i izdataka-piše u saopštenju Suda.

Špadijer je prijavu Evropskom sudu podnijela 27. juna 2018. godine. Ona je kao šefica smjene zatvorskog čuvara u ženskom zatvoru 2013. godine prijavila pet kolega za incident u kojem je muškim zatvorskim čuvarima dozvoljen ulazak u ženski zatvor, a jedan od njih imao “fizički kontakt” sa dvije zatvorenice.

Ubrzo nakon toga Šadijer je, kako piše u presudi, doživjela brojne i kontinuirane verbalne napade i maltretiranja a u novembru 2013. godine crnogorski sudovi su presudili da incidenti “nijesu predstavljali maltretiranje”.

Kako se navodi, Špadijer je 2016. godine otišla u penziju iz zdravstvenih razloga sa navršenih 38 godina života.

Sud u obrazloženju navodi i da ova presuda prema članovima 43. i 44. Konvencije nije konačna, te da u periodu od tri mjeseca od dostavljanja, svaka strana može zahtijevati da se predmet uputi Velikom vijeću Suda.

"Ako se podnese takav zahtjev, vijeće od pet sudija razmatra da li slučaj zaslužuje dalje ispitivanje. U tom slučaju, Veliko vijeće će saslušati predmet i donijeti konačnu presudu. Ako se zahtjev za upućivanje odbije, presuda Vijeća će postati pravosnažna tog dana”.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
31. mart 2025 12:10