Otkazivanje letova / - NAFIS-AL-SADNAN-UIKEO-UJ8UC-UNSPLASH
16/07/2022 u 19:35 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Širom Evrope kolaps u avio-saobraćaju

Stvaraju se redovi ispred šaltera za čekiranje… prtljag se gomila… jednom riječju – kolaps. Slične posledice trpi i teretni avio-saobraća

Evropski ali i svjetski prevoznici i aerodromi mnoge letove ovih dana otkazuju, pa hljade aviona ostaje u hangarima i na pistama, a putnici bez alternativa. Šta je uzrok? Pandemija koronavirusa ili nešto drugo i koliko će sve da potraje, piše N1.

Nedjeljama širom Evrope, ali i u nekim zemljama izvan starog kontinenta situacija je slična – umjesto obaveštenja „vežite pojas, polijećemo“, mnogi avio-putnici često čuju „let je otkazan“.

Koliko je složena situacija govori podatak da holandski „KLM“ otkazuje i do 20 letova dnevno. Britanski „Britiš ervejz“ primoran je da otkaže čak 10.000 letova do oktobra.

Stvaraju se redovi ispred šaltera za čekiranje… prtljag se gomila… jednom riječju – kolaps. Slične posledice trpi i teretni avio-saobraćaj.

Glavni krivac je korona – za godinu i po otpušteno je mnogo ljudi, kaže Petar Vojinović sa portala „Tango Six“.

- Velika većina tih poslova nedostaje i ono što je najbitnije, zbog njihovih regulatorno-strukovnih zahtjeva oni ne mogu da budu uvedeni na posao, odnosno, sertifikovani. Mogu da se obuče, ali ne i da se sertifikuju kraće od tri do šest mjeseci, što je opet, veoma dugo za neposredne potrebe ove sezone - objašnjava Vojinović.

Za avio-prevoz putnika nisu ključni samo piloti i stjuardese. Tu su i oni zaposleni na pretovaru tereta, šalterski radnici, obezbjeđenje, a dobar dio njih je posle otkaza pronašao druge poslove.

Vazduhoplovni inženjer i stručnjak za aerodrome Zoran Ilić objašnjava – situaciju komplikuje i energetska kriza izazvana ratom u Ukrajini. Poskupjelo je gorivo, pa samim tim i cjelokupni troškovi.

- Smanjene su plate osoblju, mnogo je manje osoblja i strahovito je mnogo nezadovoljstva u aktuelnim okolnostima. Pa onda, i osoblje koje radi bezbjednost štrajkuje i ovi koji rade prihvat štrajkuju – svi traže bolje uslove. Više kolega da im olakšaju posao i naravno bolja primanja nego što su aktuelna - rekao je Ilić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 06:14