Ilustracija / - EPA
23/01/2023 u 10:46 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U naredne dvije godine njemački ljekari planiraju da transplantiraju srce svinje u ljudsko

U završnoj smo fazi. Nedostaje još jedna važna komponenta i radimo na tome rekao je kardiohirurg Bruno Rajhart, član istraživačke grupe u Univerzitetskoj bolnici Groshadern u Minhenu

Njemački kardiohirurzi vjeruju da će za najviše dvije godine uspjeti da transplantiraju modifikovano svinjsko srce u čovjeka i očekuju da će ishod biti bolji od onog koji je postignut poslije prve takve transplantacije u svijetu, koju su uradili američki ljekari.

„U završnoj smo fazi“, rekao je kardiohirurg Bruno Rajhart, član istraživačke grupe u Univerzitetskoj bolnici Groshadern u Minhenu. „Nedostaje još jedna važna komponenta i radimo na tome“.

Manje svinje iz Oklanda sa Novog Zelanda koje su genetski modifikovane biće korišćene za transplantaciju, rekao je Rajhart. Životinje moraju biti teške između 70 i 90 kilograma, inače bi njihova srca bila prevelika za ljude.

Nakon procesa modifikacije srca, oni će prvo biti testirani na babunima, kaže 80-godišnji Rajhart, koji se ovim poslom bavi decenijama. 

Majmuni sa svinjskim srcem trebalo bi da prežive godinu dana prije nego što počnu operacije na ljudima. 

Transplantacija organa sa jedne vrste na drugu, proces koji se zove ksenotransplantacija, napravio je ogroman korak naprijed prošle godine kada su hirurzi u Merilendu prvi put transplantirali srce svinje u čoveka. 

To što je pacijent preživio dva mjeseca, uzimajući u obzir sve njegove komorbiditete, dobar je rezultat, kaže Rajhart. 

Prošlog januara, tim sa Medicinskog univerziteta Merilend presadio je svinjsko srce sa deset modifikacija u smrtno bolesnog čovjeka.

Poslije decenija istraživanja ksenotransplantacije, stručnjaci su uvjereni da bi svinjska srca mogla biti održiva opcija za pacijente kojima je potrebno novo srce. 

Rajhart, kardiohirurzi Kristijan Hagl i Paolo Brener i veterinar Ekhard Volf su među vodećim svjetskim stručnjacima u istraživanju ksenotransplantacije.

Prije sedam godina ova grupa stručnjaka u Minhenu je započela uspješne eksperimente sa babunima koji su preživjeli i do pola godine nakon transplantacije svinjskog srca. 

„Moja namjera je da rezultat operacije bude uspješniji od prošlogodišnjeg u Merilendu“, rekao je Rajhart. 

Zbog godina više ne operiše, ali kaže da bi „želio da bude u sali kada operacija bude uspješna”.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

anglosaksonska djubrad

MMMM
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
29. mart 2025 09:22