Tlo oko Bardarbunge, drugog po veličini vulkana u zemlji, potreslo je čak 130 zemljotresa za samo pet sati, što je znak da će erupcija vrlo vjerovatno uslijediti, saopštila je islandska meteorološka kancelarija (IMO).
Kao rezultat toga, izdato je žuto upozorenje za vazdušni saobraćaj, što ukazuje na „povećanu aktivnost iznad normalnih nivoa“.
Ova upozorenja, ili kodovi za vazduhoplovstvo označeni bojama, pružaju pilotima i vazduhoplovnim vlastima informacije o potencijalnom prisustvu vulkanskog pepela u atmosferi, koji bi mogao da utiče na letove.Bardarbunga - koja se nalazi ispod najveće ledene kape Islanda (Vatnajokull) u centru zemlje - poslednji put je izbila prije deset godina, kada je izdato crveno upozorenje za letove avio-kompanije.
U to vrijeme su velike količine sumpor-dioksida emitovale značajno narušen kvalitet vazduha, ali letovi nisu bili ugroženi jer erupcija nije proizvela toliko vulkanskog pepela.
-Bardarbunga je zapravo neobično veliki vulkanski sistem, djelimično prekriven glečerom- navodi se u saopštenju IMO-a, prenosi Dejli mejl.
-Uočena seizmička aktivnost je u skladu sa povećanim pritiskom izazvanim akumulacijom magme, koja je u toku od poslednje erupcije 2015. godine- dodali su.
Najjači zemljotres bio je magnitude 5,1.
Prva bojazan da je erupcija neizbježna pojavila se u utorak kada je oko 6 sati ujutro zabilježeno nekoliko zemljotresa oko kaldere Bardarbunga, saopštio je IMO.
Najjači zemljotres, zabilježen u 8.05, imao je magnitudu 5,1, a ukupno 17 zemljotresa magnitude 3 i više.
U poslednje četiri godine, islandski vulkani Fagradalsfjall i Sundhnukur, koji se nalaze na jugozapadu, bliže glavnom gradu Rejkjaviku, dospjeli su na naslovnice zbog svojih stalnih erupcija. Mnogim od ovih erupcija prethodili su zemljotresi jačine između pet i šest stepeni.
Međutim, za razliku od nedavnih erupcija na poluostrvu Rejkjanes, Bardarbunga se nalazi u udaljenijem području, unutar najvećeg glečera na Islandu, što znači da ljudi i infrastruktura nisu ugroženi.
Valentin Trol, profesor petrologije i geohemije na Univerzitetu Upsala u Švedskoj, smatra da bi mnoštvo zemljotresa moglo dovesti do erupcije.
-Zemljotresi u Barðarbungi su nastavak aktivnosti u proteklih nekoliko godina i mogli bi da signaliziraju novu erupciju, ali je prerano da bude izvjesno- rekao je profesor Trol.
Nakon što je bio u mirovanju 800 godina, vulkan Fagradalsfjall se iznenada ponovo probudio 2021.
Krajem 2023. i početkom 2024. godine u blizini ribarskog grada Grindavik formirale su se nove vulkanske pukotine, koje su izbacile ogromne oblake lave na površinu.
U novembru 2024. geotermalna banja je zatvorena kada je njen parking progutala lava.
Za mnoge mještane to je bio neprijatan podsjetnik na katastrofalnu erupciju drugog islandskog vulkana Ejafjalajokul 2010. godine.
Iako niko nije poginuo u erupciji, ona je proizvela ogroman oblak pepela koji je izazvao najveći globalni poremećaj vazdušnog saobraćaja od Drugog svjetskog rata.