
Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev izjavio je da je na Samitu za Zapadni Balkan u Kranju dobijena još jedna snažna potvrda da se samo jedna članica EU, Bugarska, protivi integraciji i početku pregovora njegove zemlje za članstvo u Uniji, prenosi N1.
-Na žalost i ogromno razočarenje, moje lično i vjerujem svih naših građana, blokada dolazi od našeg susjeda Bugarske. Poruke predsjednika (Francuske Emanuela) Makrona i kacelarke (Njemačke Angele) Merkel su jasne – za rešenja treba gledati naprijed ka budućnosti, a ne kopati po prošlosti. Na žalost, nisam suguran da je predsjednik (Bugarske Rumen) Radev razumio tu poruku- rekao je Zaev u izjavi medijima po zavšetku Samita EU i Zapadni Balkan u Brdu kod Kranja.
Kako je istakao premijer Sjeverne Makedonije, „koraci i blokade koje Radev preduzima u ime Bugarske su uvreda za makedonske građane“ i „makedonski narod sa svom svojom miroljubivosti ne može da opravda te blokade“.
-Moj narod je meni dao madat da stvaram rešenja, nije mi dao madat da opravdavam politike prošlosti- rekao je Zaev i istakao da ne postoji zemlja članica EU koja ima bilo kave zamjerke na reforme.
-Naš napredak u integraciji u EU prvenstveno treba da zavisi od unutrašnjih reformi povezanih sa evropskim standardima, a ne od bilateralnih pitanja. Zato smo posvećeni rešavanju bilateralnih sporova koji se vuku iz prošlosti, a dokaz za to su Prespanski dogovor (sa Grčkom) i Dogovor sa Bugarskom iz 2017. godine- rekao je premijer Sjeverne Makedonije.
Prema njegovim riječima, nije nova vijest da je za vlasti u Skoplju prihvatljivo, u duhu evropskih dobrosusjedskih odnosa, da intenziviraju razgovore sa susjednom Bugarskom, ali i da nije nova vijest da imaju jasan i glasan stav o identitetskim pitanjima, a to je da makedonski identitet nije tema za razgovor.
-Mi kažemo – da, možemo i moramo, dvije strane, odmah posle izbora u Bugarskoj i Sjevernoj Makdoniji, sa iskrenom političkom voljom da preuzmemo odlučne korake za rešavanje otvorenih pitanja- rekao je Zaev u Kranju, ističući da je Skoplje preuzelo sve neophodne korake u svojoj nadležnosti za deblokiranje procesa proširenje EU na Zapadni Balkan.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar