Iz ambasade su kazali da je svaka palestinska porodica prošla kroz patnju gledajući jednog ili više svojih članova kako bivaju uhapšeni.
- Palestinski zatvorenici predstavljaju simbol otpora i istrajnosti pred izraelskom brutalnošću, zbog čega je oslobađanje palestinskih zatvorenika od izuzetnog značaja za palestinsko društvo - navode iz ambasade.
Kako su naveli, trenutno se u izraelskim zatvorima nalazi najmanje 10.400 Palestinaca, ne uključujući one uhapšene u Gazi tokom posljednjih 15 mjeseci, jer Izrael odbija da otkrije tačan broj.
- Izraelski zločin masovnog zatvaranja takođe cilja palestinsku djecu i žene – najmanje 320 djece i 87 žena trenutno je u izraelskim zatvorima. Uhapšeno je 58 novinara, 560 studenata, desetine akademika, doktora i medicinskog osoblja – niko nije pošteđen - kazali su iz palestinske ambasade.
Ističu da su od oktobra 2023. izraelski centri za pritvor pretvoreni u "logore za mučenje" gdje su Palestinci lišeni osnovnih prava, poput adekvatne hrane i medicinske pomoći, i izloženi su užasnim mentalnim i fizičkim torturama, uključujući silovanje.
Ističu da su u izraelskim zatvorima umrla 54 Palestinca, dok više od 5.000 njih pati od raznih bolesti bez pristupa medicinskoj njezi.
- Oslobađanje Palestinaca iz izraelskih logora za mučenje u narednim danima pomoći će da se ublaži njihova i patnja njihovih porodica.
Momentum stvoren sporazumom o prekidu vatre treba iskoristiti da međunarodna zajednica riješi suštinski problem – dugogodišnju ilegalnu izraelsku vojnu okupaciju Palestine. Održivi mir može se postići jedino okončanjem izraelske okupacije i kolonizacije palestinske teritorije, vraćanjem pravde palestinskom narodu i omogućavanjem da žive u slobodnoj i nezavisnoj Palestini - navodi se u saopštenju Ambasade Palestine u Crnoj Gori.