Ovo je prema novom dokumentu koji je objavilo Udruženje američke vojske (AUSA), oslanjajući se na pouke iz Drugog svjetskog rata.
Major Karl Rauh, student Visoke vojne škole i autor rada "Dobro došli (povratak) u džunglu", rekao je da tropsko okruženje ima specifičan uticaj na taktički i operativni nivo rata.
Prema Rauhu, od svih geografskih kopnenih okruženja na planeti, džungla je najdinamičnija; samo oni koji za to posebno treniraju imaju šansu da uspiju u njenim okvirima.
Tropska prašuma može biti okrutna, s obzirom na njeno ekstremno vrijeme, ograničen fizički prostor i visok rizik od bolesti.
- Uprkos tehnološkom napretku, gusto i zahtjevno okruženje džungle zahtijeva duboko razumijevanje i specijalizovanu pripremu - napisao je Rauh.
Lekcije iz prošlosti
List citira kampanju u Novoj Gvineji u Drugom svjetskom ratu, u kojoj je američka 32. pješadijska divizija ušla u šumu bez odgovarajuće obučenih vojnika. Jedinica je morala da izdrži izazove okruženja, uključujući satima pješačenje u vodi do koljena da bi stigla do drugog krila.
Uprkos poteškoćama koje je tokom tog vremena predstavljalo ratovanje u džungli, general-potpukovnik Robert Ajhelberger je i dalje bio u stanju da uspješno odvede tim do njegove "prve pobjede u kopnenoj borbi u ratu".
- Pored svega što su Amerikanci iskusili u svojoj istoriji, te džungle su iskoristile nedostatak regionalnog znanja i iskustva - rekao je Rauh.
- Lekcije naučene tokom kampanje za Novu Gvineju mogle bi se primijeniti na buduće bitke - zaključio je on.