Mađarska je u julu preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedanje blokom, a Orban je gotovo odmah otišao u Moskvu i Peking u, kako je opisao, „mirovnu misiju“ uprkos tome što niko od njegovih partnera u EU-u toga nije bio svjestan niti ga je ovlastio da to učini.
Orban je ranije napustio samit NATO-a kako bi se sastao s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trampom. Orbanov ministar spoljnih poslova otad dovodi u pitanje ulogu EU-a u Ukrajini, prenosi N1.rs.
-Razgovaraćemo o tome što se dogodilo i stavovima koje je zauzela mađarska vlada -rekao je Borelju, opisujući ih kao „neprihvatljive“. Neke članice Unije žele da blok pokaže čvršći stav prema Budimpešti.
Orban o kritikama Borelja, nakon posete Moskvi: To su birokratkse besmislice
Spominje se bojkotiranje ili prisutnost manjeg broja ministara na neformalnom sastanku u Budimpešti krajem kolovoza, iako postoje podjele među zemljama o korisnosti tog poteza. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je novinarima po dolasku u Bruxelles da Borelj predstavlja vanjsku politiku EU-a te da „ne čudi što su egotripovi“ mnoge iritirali.
Luksemburški ministar spoljnih poslova Gzavije Betel rekao je da će ići na neformalni sastanak krajem avgusta i poručio da je važno da se nastavi dijalog s Budimpeštom.
-Ignorisati ili ne odabrati dijalog bila bi greška-rekao je.
Orban, kritičar zapadne vojne pomoći Ukrajini i čelnik EU-a s najsrdačnijim odnosima s Putinom, više puta je blokirao odluke o vojnoj pomoći Ukrajini.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Szijarto kritikovao je blok u objavi na društvenim mrežama uoči sastanka u ponedeljak.
-Briselska spoljnopolitička birokratija i čelnici nekih zemalja EU-a već nedeljama škrguću zubima zbog naše mirovne misije, iz frustracije njihove neuspešne strategije- rekao je Szijarto, dodajući da su putovanja otvorila vrata za nastavak diplomatije.
-Sve što dobijamo od naših briselskih i evropskih prijatelja je detinjasti bojkot i verbalni karate-rekao je.