Грчки премијер Kирјакос Мицотакис рекао је да су шумски пожари који су погодили предграђа Атине и друге дјелове Грчке истакли потребу за радикалном промјеном понашања у борби против глобалног загријавања.
Он је пред парламентом рекао да се све мора промијенити како би се минимизирали ефекти климатске кризе.
- Морамо све да промијенимо, начин на који производимо пољопривредне производе, како се крећемо, како прикупљамо енергију и како градимо куће - рекао је Мицотакис.
Пожари у Грчкој ове године уништили су скоро пола милиона хектара борове шуме, а тешко су погођени острво Евија и подручја Пелопонеза.
Мицотакис је рекао да је његово јавно извињење за катастрофу такође и позив да се учини више и боље у суочавању са тим феноменом.
- Позвани смо да угасимо 1.279 шумских пожара, већина је стављена под контролу на почетку, али неки су измакли. Припрема није била адекватна - рекао је он.
Бранећи реакцију ватрогасаца и служби цивилне заштите, он је рекао да је приоритет његове владе одбрана живота.
Током августа у Грчкој су измјерене највише температуре од 1987. године.
Мицотакис, који је одобрио пакет помоћи од 500 милиона еура за острво Евију и регион Атике око Атине, рекао је да је врели талас претворио шуме у буре барута.
- Погрешно је рећи да се шумски пожари гасе само из ваздуха. Не можемо имати хеликоптер изнад сваке куће - рекао је грчки премијер, додајући да ће бити повећани ваздушни ватрогасни капацитети и да ће бити формиране посебне јединице за ефикасну борбу против пожара на земљи.