/ - PHOTO BY MARTHA DOMINGUEZ DE GOUVEIA ON
11/03/2022 u 10:53 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Izvedena prva transplantacija srca i timusa kod bebe

Ubrzo nakon operacije, Iston je prebačen sa odjeljenja intenzivne nege, što je roditeljima nagovijestilo da se dobro oporavlja.

Kada je Kejtlin Sinemon bila trudna 20 nedjelja sa svojim drugim djetetom, ljekari su joj rekli daće njena beba biti rođena sa srčanom manom kojaće zahtijevati operaciju na samom početku njegovog života, prenosi N1.

Iston Sinemon je rođen u Univerzitetskoj bolnici Djuk sa srčanom bolešću jedne komore, što je značilo da je njegovo srce imalo samo jednu komoru, umjesto dvije, da pumpa krv do ostatka njegovog tijela, piše CNN.

Nakon što dvije operacije srca nijesu mogle da isprave srčani zalistak, njegovom hirurškom timu je postalo jasno daće Istonu biti potrebno novo srce.

Ali transplantacija bi zahtijevala da Iston bude na lijekovima za suzbijanje imuniteta do kraja života kako njegovo tijelo ne bi odbacilo novi organ. Ovi lijekovi mogu da povećaju rizik od karcinoima i mogu da budu toksični za bubrege, kao i da učine pacijente podložnijim teškim infekcijama.

Ali doktori su naišli na još jedan izazov dok je Iston čekao transplantaciju srca. Nakon ponovljenih infekcija, dalje testiranje je otkrilo da je imao nedostatak specifične vrstećelije imunog sistema koja se zove Tćelija. Tćelije sazrijevaju u timusu, organu koji se nalazi ispred srca.

Istonova loša imunološka funkcija značila je da njegovo tijelo prirodno nije proizvodilo Tćelije, koje su takođe često odgovorne za to što tijelo odbacuje i napada presađeni organ kada ga ne prepozna.

-Bilo je to slučajno u smislu da je Istonu bila potrebna i transplantacija srca, a takođe je imao i veoma lošu imunološku funkciju-rekao je dr Džozef Turek, šef pedijatrijske kardiohirurgije na Univerzitetu Djuk i član Istonovog hirurškog tima, na konferenciji za novinare.

Ovo je učinilo Istona kandidatom za novu operaciju za dobijanje i novog srca i obrađenog timusa od istog donatora. Ova kombinacija procedura nikada nije urađena na čovjeku.

Za Eastonove roditelje, Kejtlin i Brendona Sinemona, odluka da njihova beba bude podvrgnuta tako kritičnim procedurama nije bila laka, posebno imajući u vidu rizike koje nosi operacija transplantacije. Kada Istonova druga operacija nije uspjela, Turek je razgovarao o opcijama sa Sinamonsima.

-Mislim da je jedna stvar koja nas je najviše trgla je to što nam je rekao da želi da nam vratim našeg sina, a jedini način na koji to može da uradim je transplantacija- rekla je Kejtlin Sinemon za CNN.

Ona je dodala da je doktor rekao i to da "ako uspije, ne samo daće to pomoći Istonu, većće pomoći i milionima drugih ljudi, a ako ne uspije, bar smo probali".

Prema mišljenju Tureka, Univerzitet Djuk je jedino mjesto na zapadnoj hemisferi koje vrši transplantaciju kultivisanog timusa, pri čemu se donorskećelije timusa inkubiraju i uzgajaju u laboratoriji prije nego što se implantiraju u primaoca.

U zdravom imunološkom sistemu, nezrele imunećelije ulaze u timus, gdje uče da identifikuju šta je "sopstveno", a šta strano. Proces kultivisanja timusa čisti bilo koju zrelu imunološkućeliju donatora, ostavljajući skelu timusa da bi primalac mogao da razvije sopstvene imunećelije.

-Ideja da timus raste u istom okruženju kao i novi transplantirani organ je ono što mu omogućava da ga prepozna kao "nešto svoje- rekao je dr Turek za CNN.

Istonov imuni nedostatak značio je da bi mogao da razvije jedan aspekt svog imunog sistema - Tćelije - dok se njegovo tijelo navikavalo na novo srce. Ova dvostruka transplantacija od istog donora mogla bi čak da eliminiše potrebu za opasnim doživotnim lijekovima za suzbijanje imuniteta.

U avgustu, sa šest mjeseci, Easton je dobio transplantaciju srca i počeo je da uzima lijekove za suzbijanje imuniteta. Dvije nedjelje kasnije, nakon što su donorskećelije timusa završile proces kulture, on je takođe primio implantaciju timusa.

-Preplitanje sreće i tuge, sa jedne strane ste uzbuđeni zbog toga štoće vaše dijete dobiti transplantaciju posle koje ćete moći da ga dovedete kući , a sa druge strane znate da je neko drugi svoje dijete izgubio- rekao je Sinemon.

Ubrzo nakon operacije, Iston je prebačen sa odjeljenja intenzivne nege, što je roditeljima nagovijestilo da se dobro oporavlja.

Šest mjeseci nakon transplantacije, testiranje je pokazalo da je Istonov novi timus pravilno razvijao Tćelije i da njegovo tijelo nije odbacilo njegovo novo srce. Ovi rezultati su obećavajući, a Istonov medicinski tim se nada daće ga odviknuti od lijekova za suzbijanje imuniteta za godinu dana ako testovi potvrde da njegove Tćelije prepoznaju njegovo transplantirano srce kao svoje.

-Ideja da biste mogli da imate transplantaciju i da ne morate da uzimate ove lijekove je zaista nešto što "mijenja igru" za pacijente sa transplantiranim organima-rekao je dr Turek za CNN.

On je je takođe rekao da bi uspjeh ove procedure mogao da znači da presađeno srce može duže da živi.

Trenutno transplantirana srca obično prežive samo 10 do 15 godina zbog malih epizoda odbacivanja u godinama nakon procedure. Obično se ove epizode mogu liječiti povećanjem doze lijekova za suzbijanje imuniteta, ali vremenom mogu da unište integritet srca.

Dakle, izgradnja imunog sistema koji je tolerantan na transplantaciju srca može da poveća izdržljivost tog srca.

Dr Turek ovo vidi kao otvaranje vrata budućnosti transplantacijske medicine. Sljedeći korak je testiranje da li bi ova procedura mogla da bude uspješna kod nekoga sa zdravim imunološkim sistemom kome je potrebna transplantacija organa.

-Mislim daće, ako se to desi, to biti način na kojiće se većina transplantacija raditi u budućnosti, a toće se odnositi na sve organe- rekao je dr Turek za CNN.

Međutim, Tćelije čine samo jedan dio odgovora imunog sistema na transplantirane organe, primijetila je dr Rešma Binivale, vanredni profesor kardiohirurgije i direktor pedijatrijske transplantacije srca na UCLA.

-Ne bih žurila sa tvrdnjom da će dijete biti potpuno isključeno sa supresije imuniteta, jer ova tehnika brine samo o Tćelijama, oćelijama timusa- rekla je dr Binivel, koja nije bila uključena u Istonovu operaciju.

Ona je dodala da je "imunitet takođe posredovan antitijelima humoralnihćelija, koje zahtijevaju potpuno drugačiji mehanizam supresije imuniteta".

Bćelije, poznate i kao humoralnećelije, su vrsta imunskihćelija koje prave antitela i nastaju u koštanoj srži.

-Ovo može biti odlično rješenje kratkoročno, ali ne pruža doživotno rješenje rekla je dr Binivale za CNN.

Još uvijek nije jasno da li bi ova procedura bila održiva kod odraslog pacijenta, kaže dr Turek, jer se timus smanjuje kako ljudi stare, a koštana srž postaje odgovorna za stvaranje Tćelija.

-To je jedna od stvari koje posmatramo u laboratoriji, kao i da saznamo koja je naša pogodna starost donora. Verujemo daće to vjerovatno biti negdje u ranom odraslom dobu gdje biste još uvijek imali održiv timus za transplantaciju- rekao je dr Turek.

Postoji čak i mogućnost da kultivisane transplantacije timusa prate ksenotransplantacije, kada se životinjski organi transplantiraju u ljude.

Čovjek koji je prvi dobio genetski modifikovano svinjsko srce umro je ove nedjelje, dva mjeseca nakon operacije. Dr Turek kaže da bi kultivisana transplantacija timusa mogla da ukloniti potrebu za visokim dozama lijekova za suzbijanje imuniteta koji su ovom muškarcu bili potrebni.

-Kada smo ga doveli kući, nije mogao ni glavu da podigne. Morali smo da ga nosimo okolo kao tek rođenu bebu, a sada se šeta po kući, smije se i igra se sa sestrom- rekla je majka dječaka i dodala da kada biste vidjeli ne biste pomislili da je prošao sve kroz šta je prošao.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 13:50