Руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов изjавио jе да не види никакав проблем у идеjи српског члана Предсједништва БиХ и лидера СНСД Милорада Додика о самосталноj Републици Српскоj у оквиру БиХ, ако она буде резултат диjалога свих страна у БиХ, преносе Новости.
Калабухов jе навео да jе то ствар политичара, демократских одлука, те да ће jе Русиjа подржати ако дође до „њене реализациjе у диjалогу”.
Он jе казао да не може да говори о легитимности или нелегитимности процеса враћања надлежности са БиХ на Републику Српску, напомињући да jе то ствар политичког процеса и органа власти у Републици Српскоj.
Руски амбасадор jе рекао за БХРТ да заговара принцип према коме у разговорима за решење кризе у БиХ све одлуке мораjу бити донијете диjалогом, у комуникациjи између ентитета, коjи сами мораjу да се опредијеле како да нађу наjоптималниjи пут за излаз из садашње ситуациjе.
Калабухов jе даље навео да jе руски став да у БиХ не постоjи Високи представник у БиХ, jер ниjе испоштована процедура именовања Кристиjана Шмита на ту функциjу.
Он jе подсјетио да су одлуку о именовању њемачког дипломате донијели амбасадори земаља чланица Управног одбора Савјета за спровођење мира у БиХ без консензуса и без усаглашавања Високог представника у Савјету безбједности УН.
– Као држава гарант Деjтонског споразума, ми смо чланица ПИК-а, али ми не радимо у ОХР док jе тамо Кристиjан Шмит. Ми не подржавамо никакве званичне контакте са Шмитом – казао jе Калабухов.
Jош jе оцијенио да одлука Валентина Инцка о наметању закона о забрани негирања геноцида, коjу jе као Високи представник донио на самом краjу мандата била субjективна и неизбалансирана.
– Наjбоље би било када би та одлука била у институциjама БиХ, у току расправе, у току диjалога. Оваj диjалог, он се води. Наравно, можда не знаjу сви за оваj диjалог, али разговара се о томе у дипломатским круговима. То jе поjам коjи због политичких реперкусиjа мора бити врло избалансиран и врло осјетљив – казао jе руски амбасадор.
Калабухов jе истакао да не види проблем у томе што jе Република Српска ставила ван снаге одлуку Високог представника, иако jе ту одлуку Инцко донио у складу са своjим овлашћењима, додавши да jе то ствар Народне скупштине Републике Српске.
Према његовим речима, Русиjа 2015. године ниjе подржала Резолуциjу о Сребреници у Савјету безбједности УН, коjу jе припремила Велика Британиjа, jер jе таj нацрт, како jе навео, био неизбалансиран и кривио jе цијели народ.
Калабухов jе jош рекао да су за Русиjу упитне и одлуке Хашког трибунала.
– Када смо били на почетку ове приче за оснивање овог суда, ми смо рекли да видимо његов рад као инструмент помирења у БиХ. Нажалост, то се ниjе десило. Ми мислимо да оно што jе урађено тамо ниjе довело до примирења и толеранциjе у БиХ и због тога jе познат наш став у односу на ове одлуке и сва трагична дешавања – истакао jе он.
Према његовим ријечима, дипломатиjа Русиjе настоjи да све што се тиче БиХ буде избалансирано, те да они настоjе да избалансираjу цијели став међународног фактора.