Dolazak uzoraka u Peking označava sedmu grupu naučnih eksperimentalnih uzoraka sa kineske svemirske stanice Tijangong.
Uzorci uključuju 28 eksperimenata o svemirskim naukama o životu i svemirskim materijalnim naukama.
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na zemlju nakon što su proveli šest mjeseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Kapsula se tokom noći spustila do udaljenog područja za slijetanje u kineskom regionu Unutrašnje Mongolije.
Astronauti su se vratili nakon što su prošle nedjelje dobili zamjenu, tri osobe za novu šestomjesečnu misiju. Novi tim sastavljen od jedne žene i dvojice muškaraca sprovešće eksperimente, šetnje svemirom i instalirati opremu za zaštitu stanice od svemirskog otpada.
Svemirska stanica Tiangong, što znači Nebeska palata, završena je prije dvije godine i kruži oko Zemlje.
Poslednjih godina, svemirski program ove zemlje vratio je kamenje sa Mjeseca i spustio rover na Mars. Cilj je da se osoba postavi na Mjesec do 2030. godine, što bi Kinu učinilo drugom zemljom posle Sjedinjenih Država koja je to učinila.
Zvaničnik svemirske agencije rekao je u aprilu da je Tiangong nekoliko puta manevrisao kako bi izbegao krhotine i da je delimično izgubio struju kada su kablovi za napajanje solarnog krila pogođeni krhotinama, navodi se u izveštaju zvanične novinske agencije Sinhua.
Dosad su samo kineski astronauti išli na svemirsku stanicu, ali je portparol svemirske agencije rekao prošle nedjelje da Kina razgovara o odabiru i obuci astronauta iz drugih zemalja da se pridruže misijama, prenijela je Sinhua.
Astronauti iz nekoliko zemalja otputovali su na Međunarodnu svemirsku stanicu, ali Kina je blokirana u tom programu uglavnom zbog zabrinutosti SAD zbog učešća vojske u kineskom svemirskom programu.