NASA je objavila 16 osoba koji će provesti narednih devet mjeseci proučavajući neidentifikovane vazdušne fenomene, poznate i kao NLO, piše USA Today.
Koristeći neklasifikovane podatke, tim će "postaviti temelje za buduća proučavanja" NLO-a ispitujući kako javnost, lokalne vlasti i drugi izvori prikupljaju podatke. Cilj je imati mapu puta za NASA-inu analizu podataka o letećim objektima i odrediti koji su događaji prirodni ili ne, prenosi Avaz.
- Istraživanje nepoznatog u svemiru i atmosferi je srce onoga što smo mi u NASA-i - rekao je Tomas Zurbuhen, pomoćnik administratora Direkcije za naučne misije u NASA-i. presudno da nam pomogne da izvučemo naučne zaključke o tome šta se dešava na našem nebu. Podaci su jezik naučnika i čine neobjašnjivo, objašnjivo."
Najava učesnika studije dolazi usred obnovljenog interesovanja za NLO-e. U junu 2021., ured američkog direktora Nacionalne obavještajne službe objavio je dugo očekivani izvještaj u kojem se ispituju neidentifikovani zračni fenomeni, ali nikakvi "čvrsti zaključci" nisu mogli biti doneseni o više od 140 slučajeva.
Ipak, savezni zvaničnici nastavljaju da nadziru UAP-ove jer se na njih gleda kao na potencijalnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti, kaže predstavnik Andre Karson (André Carson), D-Indiana. Ministarstvo odbrane je u novembru 2021. godine stvorilo Identifikaciju i sinhronizaciju vazdušnih objekata za praćenje i analizu NLO-a, a u maju je Kongres održao prvo javno slušanje o NLO-ima u više od 50 godina.
Dok se NLO-i obično povezuju sa vanzemaljcima, NASA ne misli da su te pojave "vanzemaljskog porijekla". Ali agencija kaže da zapažanja otežavaju donošenje naučnih zaključaka.