/ SHUTTERSTOCK - ANOM, SHUTTERSTOCK
01/11/2024 u 14:28 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Njemačka ne priznaje "ANOM " kao dokaz: Podaci nepouzdani i nije ih moguće provjeriti

Viši regionalni sud u Minhenu donio je odluku kojom ne prihvata sadržaj sa aplikacije "ANOM" kao dokaz. U odluci suda se, između ostalog navodi, da ti pdoaci nisu pouzdani i da nisu provjerljivi.

Na ovu odluku, od 19. oktobra 2023. pozvali su se danas advokati pred podgoričkim Višim sudom, na ročištu kontrole optužnice protiv jedanaestočlane grupe optužene za šverc droge, koja je zasnovana na dokazima pribavljenim sa pomenute aplikacije.

U ovoj  odluci krivično vijeće njemačkog suda osporilo je ANOM i navelo da je identitet treće zemlje nepoznat u ANOM-u (za razliku od Encrochata: tamo se znalo da je Francuska). Ističe da se hitna sumnja ne ne može zasnivati samo na pomenutoj aplikaciji.

- Dakle, nema sudskih naloga iz nepoznate treće zemlje - naglašavaju u sudskom aktu u koji je portal Dan imao uvid.

Advokat Vuksanović: Ako "ANOM" bude tretiran kao dokaz, onda Viši sud prestaje da postoji

- Nalazi iz procjene zaštićenih istorija razgovora kripto messenger servisa "ANOM" ne mogu se koristiti zbog nedostatka provjerljivosti, što dovodi do zabrane korištenja dokaza - navodi se između ostalog u pomenutoj odluci.

Radi se o sudskom postupku koji se vodi protiv P.P. koji je osumnjičen za nedozvoljenu trgovinu drogom, kokainom.

Njemački sud, između ostalog, dodaje da "navedene sumnje u upotrebljivost EncroChatova - koje je, međutim, potvrdio i Savezni sud pravde - imaju još veću težinu u sadašnjem krivičnom postupku u pogledu dokazivanja krivičnih djela samo putem ANOM čatova, kao detaljnog istražnog rada u krivičnom  postupku već je proveo regionalni sud, bez da je treća država imenovana ili poznata i očito neće biti imenovana u budućnosti".

- Tvrdnja da su postojale sudske odluke u trećoj zemlji takođe je bez dokaza; to je takođe proizašlo iz glavne rasprave pred regionalnim sudom. U ovom krivičnom postupku, upotrebljivost ANOM čatova čini se u najmanju ruku dvosmislenim, zbog čega ANOM čatovi u trenutnom spisu ne daju nikakvu hitnu sumnju na krivično djelo - dio je navoda iz sudske odluke.

SDT kriјe treću zemlju koјa јe FBI dostavila prepiske sa Anom aplikaciјe

Sud u Minhenu navodi da se moralo uzeti u obzir sljedeće: "FBI je koristio aplikaciju ANOM za presretanje navodno sigurne mobilne telefonske komunikacije. FBI je sam kreirao ovu aplikaciju i distribuirao je preko lažne šifrirane telefonske firme. Nakon instaliranja, komunikacija na mobilnom telefonu mogla se obavljati samo putem ANOM-a. Sve poruke poslane izvan SAD-a morale su se dešifrirati pomoću glavnog ključa FBI-a (OLG Frankfurt NJW 2022, 710), automatski su  proslijeđene središnjem korisniku. On nije smio biti na tlu SAD-a i FBI-u nije bilo dopušteno koristiti ovu metodu za prisluškivanje američkih građana. Stoga je prvi bio hostiran u Australiji, ali su njezini sudovi zabranili prenos podataka u SAD i druge zemlje".

Sud navodi da Državno tužilaštvo u Frankfurtu nije upoznato s trećom zemljom za koju se navodi da je članica EU, niti s tamošnjim sudskim nalozima prema tvrdnji FBI-a.

- Stoga nije moguće da oni koji su uključeni u postupak i krivično vijeće pregledaju i preispituju sudske naloge za prikupljanje podataka ANOM-a, ne samo sada već ni u budućnosti zbog odbijanja FBI-a da u budućnosti otkrije daljnje informacije. Treća zemlja tražila je anonimnost - stav je pomenutog suda.

Dodaju da sudska praksa u slučajevima EncroChata, u kojima je poznato da je server bio smješten u Francuskoj i da su potrebne odluke izdali francuski sudovi, nije prenosiva na ANOM chat procese.

-Zbog izostanka objave sudskih odluka u trećoj zemlji, koja se kao takva ne spominje, okrivljeni se ne bi imao mogućnosti braniti od nadzora koji se odvijao. Ne može se braniti od sudskih odluka iz neobjavljene treće zemlje koje nisu razumljivo dokumentovane. Stoga postoji praznina u pravnoj zaštiti okrivljenog koja je nespojiva s načelom poštenog postupka. Nadalje, ne može se isključiti da je neobjavljena treća zemlja Njemačka. Ako se radi o Njemačkoj, neotkrivanje treće zemlje rezultiralo bi time da njemački sud ne bi mogao preispitati odluke o prikupljanju komunikacija koje je donio njemački istražni sudija prema StPO-u, iako je istražna mjera provedena u Njemačkoj - precizira se u dokumentu.

Time, kako dalje piše,  bi se radilo o svjesnom i namjernom zaobilaženju relevantnih odredbi Zakona o krivičnom postupku o nadzoru komunikacija, što bi za posljedicu imalo neupotrebljivost dokaza.

- Takode, prema trenutnom statusu postupka, protiv okrivljenog ne postoji hitna sumnja u vezi s predmetnim djelima. Sve se to može dokazati samo ako su ANOM čatovi koji inkriminiraju optuženog upotrebljivi. Prema trenutnom statusu spisa, čini se dvosmislenim  da se razgovori ANOM-a mogu koristiti kao dokaz u ovom postupku - dodaju iz njemačkog suda.

Iz suda ističu da  "ni FBI, ni američko Ministarstvo pravosuđa neće otkriti treću zemlju".

- Odvajanjem države koja prikuplja dokaze i koristi ih, znatno su ograničena prava obrane optuženih prilikom korištenja ANOM čatova; Međutim, sposobnost krivičnog suda da pruži informacije takođe je značajno ograničena, bez postojanja bilo kakve individualizirane sumnje protiv dotičnih osoba kada su mjere prisluškivanja počele. Naprotiv, aplikaciju ANOM FBI je distribuirao bez ograničenja i presretanje je provedeno bez ograničenja, bez obzira na to jesu li korisnici prethodno bili dovoljno sumnjičavi ili ne iz tog razloga postoje znatne sumnje oko toga postoji li osnova za dopuštenje za prikupljanje podataka prema zakonu SAD-a ili prema zakonu Njemačke. Isto vrijedi i za prenos podataka istražnim tijelima - navodi se  između ostalog u odluci.

 

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

14. januar 2025 21:32