
Mučnina, hiperventilacija i glavobolja. Ova tri simptoma osjetile su čak 24 djevojke nakon posjete Haselt festivalu u Belgiji, prenosi Nova S.
Zbog toga je festival zatvoren, a analize su utvrdile da su one drogirane ubadanjem iglice u tijelo, poznatije pod nazivom "nidl spajking". Ipak, u Evropi ovakvi slučajevi nisu novost, a u Britaniji i Francuskoj česta su pojava u noćnom životu.
Ovo nije prvi slučaj drogiranja u Belgiji, čak 14 ljudi je na isti način napadnuto na fudbalskoj utakmici u subotu.
Dvije cure koje su bile na festivalu u Belgiji prijavile su pomenute simptome, ali se njihovi slučajevi još ispituju. Prvoj je na festivalu je pozlio oko 17 časova i prijavila se u bolnicu rekavši da je osjetila ubod.
-Ubrzo je postalo očigledno da je ubodeno još njih 15- rekao je gradonačelnik Haselta Stiven Vandeput.
Ukupno se 24 mladih razboljelo na festivalu, a njih nekoliko je reklo da je jasno doživilo ubod, a jedna od njih je imala i ubodnu ranu. Deset tinejdzera je prevezeno u bolnicu radi daljeg pregleda.
Festival je ubrzo zatvoren, a svih 3.300 posjetilaca festivala je evakuisano.
Četiri devojke koje su prebačene u bolnicu su testirane na drogu, a prvi rezultati analize urina su negativni, rekao je Džoš Vandekerkhof iz bolnice Džesa u Haseltu.
Dodaje, da to ne mora da znači da do drogiranja nije došlo, jer urin otkiva samo dosad registrovane droge, a postoji mogućnost da se sada radi o nekoj novoj vrsti.
U Francuskoj 100 slučajeva prošlog ljeta
Inače, "nidl spajking" je harao noćnim klubovima Francuske prošlog ljeta. Za tri mjeseca letnjeg perioda, bilo je više od 100 izvještaja o ubadanju igle u francuskim klubovima i barovima.
Žrtve su rekle da su imale vrtoglavice i mučnine nakon izlaska u klub. Francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je za da su 80 odsto meta napada bile mlade žene.
Francuska policija otvorila je skoro 130 istraga.
Prema nezvaničnim saznanjima, ubrizgavani su Rufinol (flunitrazepam- droga za silovanje) ili Gama hidroksibutirat (koja uspavljuje) – obe supstance se koriste kao droga za silovanje. Ipak, nijedna od njih nije indetifikovana kod žrtava, a pretpostavlja se da je razlog tome kasno uzimanje uzorka.
Bila prisutna i u Britaniji
Prošle zime, mnogo slučajeva pojavilo se i u Velikoj Britaniji.
U januaru prošle godine, Savet šefova nacionalne policije Ujedinjenog Kraljevstva potvrdio je da je policija primila više od 1.300 izvještaja o ubodu u prethodnih šest mjeseci. Policija je takođe bila upoznata sa 14 krivičnih djela koja su uslijedila nakon uboda, kao što su seksualni napad ili krađa.
Mete su uglavnom bile žene starosti između 18 i 25 godina, koje su objavljivale svoja iskustva na Instagramu i Tviteru.
Inače, prvi izvještaji o ovim napadima u Britaniji pojavili su se prošle jeseni, a prvi slučajevi su registrovani u Edinburgu i Dandiju.
Do sredine novembra prošle godine, britanske policijske snage su saopštile da su prijavljena 274 slučaja ubrizgavanja inekcija. Zatim, između januara i oktobra prošle godine, 51 osoba u Škotskoj prijavilo je napad. Međutim, stručnjaci su rekli da ovakve napade nije baš lako sprovesti, i da je visoka brojka slučajeva vjerovatno plod mašte novinara.
Tome u prilog ide i izjava glavni nadzornik policije Južnog Jorkšira, koji je u januaru ove godine rekao da od 45 slučajeva prijavljenih tog mjeseca, na kraju je pri tvrdnjama ostalo svega njih 12, dok je samo kod jednog ubod potvrdio medicinski stručnjak.
Takođe je i u Amsterdamu tokom poslednjih mjeseci još troje mladih prijavilo policiji ili je prijavilo upotrebu droge hipodermičkom iglom. Dvojica 19-godišnjaka i 21-godišnja žena vidjeli su čudne tačke na svojim telima posle noćnog izlaska u Amsterdamu. Žena je i opljačkana.
Dva od prijavljenih incidenata dogodila su se u noćnom klubu, jedan u kafiću ili u blizini.
U narednih nekoliko dana, prijave su nastavile da se nižu. Među napadnutima je bila i Lisa. Posle kratke večeri provedene u kafani, otišla je do autobusa.
-Od trenutka kada sam izašla iz kafića, sjećanje mi je crno. Pola sata kasnije bila sam negde drugdje. Ne znam kako sam dospjela tamo. Ukrali su mi bankovne kartice- rekla je Lisa.
Kaže da se uplašila da slučajno nije dobila Hepatitis ili HIV.
Još jednu prijavu podneo je 19-godišnji mladić, koji želi da ostane anoniman.
- U klubu sam osjetio da mi je nešto ubolo u ruku. Nije boljelo, ali je bio loš osjećaj. Odmah sam pogledao okolo, ali zbog svijetla nisam nikoga vidjela- rekao je anonimni mladić.
Ni ovde, kao ni u ostalim državama nije potvrđeno prisustvo droge u krvi lica koja su prijavila napade, i to iz istog razloga, nije moguće registrovati ovu drogu.
Коментари (0)
Оставите свој коментар