Korona virus / - ILUSTRACIJA
11/12/2023 u 08:51 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Novi soj korone JN.1 ubrzano se širi

JN.1, podvarijanta omikrona, prvi je put otkrivena u SAD-u u septembru. Tada ju je Svjetska zdravstvena organizacija nazvala “potomkom” podvarijante omikrona BA.2.86.

Mada niko među nama ko planira praznična okupljanja ili putovanja ne želi da čuje loše vijesti, činjenice ukazuju na porast broja oboljelih i zaraženih novom varijantom kovida-19 - JN.1 koja zabrinjava stručnjake, prenosi portal Medskejp (Medscape).

Dobra je vijest to što nedavna istraživanja ukazuju na to da ažurirana vakcina protiv kovida-19 za sezonu 2023-2024. djeluje i protiv najnovije varijante.

"U Americi je talas nove podvarijante omikrona – JN.1 već krenuo, ali mogao bi se ublažiti buster vakcinom i ostalim mjerama koje su nam poznate od ranije", rekao je ljekar, profesor i glavni urednik časopisa Medskejp dr. Erik Topol, WebMD-ove sestrinske internet stranice, prenosi N1.

Ali problem je u tome što se dosad vakcinisalo veoma malo ljudi, na primjer, u Sjedinjenim Državama manje od 16 odsto odraslih.

Stoga infektolozi i epidemiolozi smatraju da je vrijeme da američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) uputi javni poziv na vakcinisanje ažuriranom vakcinom dok još nije kasno, odnosno dok antitijela još mogu da „prorade“ prije početka prazničnih okupljanja.

U međuvremenu broj zaraženih i oboljelih raste. Po podacima CDC-a u Sjedinjenim Državama je u nedjelji koja se završila 25. novembra zbog kovida hospitalizovano gotovo 10.000 pacijenata i ističe da je riječ o povećanju od 10 posto u odnosu na prethodnu nedjelju.

Ko je ko u „porodičnom stablu“?

JN.1, podvarijanta omikrona, prvi je put otkrivena u SAD-u u septembru. Tada ju je Svjetska zdravstvena organizacija nazvala “potomkom” podvarijante omikrona BA.2.86.

Kad je varijanta BA.2.86, poznata i kao Pirola, prvi put identifikovana u avgustu, činilo se da se znatno razlikuje u odnosu na druge varijante, tada je objavio CDC, što je izazvalo zabrinutost da bi ova podvarijanta mogla biti zaraznija od prethodnih, čak i za osobe koje su stekle imunitet vakcinisanjem ili ranijim infekcijama.

Pirola je zabrinula stručnjake jer ima 34 mutacije više od varijante BA.2.

Dr. Rajendram Rajnarajanan, pomoćnik dekana za istraživanja i vanredni profesor na njujorškom Institutu za tehnologiju Državnog univerziteta Arkansas, koji ažurira bazu podataka o varijantama i podvarijantama kovida-19 slikovito je kazao da je “JN.1 zapravo Pirolin podmladak” te je dodao da varijanta BA.2.86 i njeni potomci zabrinjavaju naučnike zbog mutacija.

U kojoj se mjeri do sada proširio JN.1?

Po podacima CDC-a od 27. novembra predviđa se da će BA.2.86 sadržati pet odsto do 15 posto cirkulirajućih varijanti u Sjedinjenim Državama.

"Očekivani rizik ove varijante, uključujući i njen izdanak JN.1 za javno je zdravlje nizak", objavila je agencija.

Dr. Rajnarajanan je kazao da se trenutno JN.1 češće prijavljuje u Evropi, ali treba uzeti u obzir i to da neke države bolje ažuriraju podatke od ostalih.

On smatra da se ova podvarijanta dosad “vjerovatno proširila na sve zemlje čije zdravstvene vlasti prate širenje kovida”, zbog mutacija u proteinu šiljka koje mu olakšavaju i vezivanje i zarazu, rekao je dr. Topol.

Efikasnost vakcine protiv podvarijante JN.1, ostale nove varijante

Nova monovalentna vakcina XBB.1.5 štiti od podvarijante omikrona – XBB.1.5 (poznate i po nadimku ‘kraken’), ali i od podvarijante JN.1 i ostalih virusa koji se postupno javljaju, izvijestio je tim istraživača 26. novembra u studiji objavljenoj na stranici bioRxiv, koja još nije recenzirana.

Naučnici kažu da je ažurirana vakcina, kojom su vakcinisane neinficirane osobe pojačala antitijela za oko 27 puta protiv XBB.1.5 i za oko 13 do 27 puta protiv JN.1 i ostalih novih virusa.

"Premda će čak i primarne doze vakcine protiv kovida vjerovatno doprinijeti da budete zaštićeni od zaraze novom podvarijantom JN.1, primite li i buster XBB.1.5, on će vas još efikasnije zaštititi od nove podvarijante", rekao je dr. Rajnarajanan.

(Pre)malo interesovanje za vakcinisanje u sezoni 2023-2024.

U novembru je CDC objavio prve detaljne procjene o tome koliko se populacije vakcinisalo.

Do 18. novembra vakcinisalo se manje od 16 odsto odraslih u SAD-u, a oko 15 odsto ih je kazalo da namjerava da primi buster dozu.

Među djecom je procenat još niži. Novu ažuriranu vakcinu primilo je tek 6,3 odsto djece, a 19 odsto roditelja kazalo je da planira da vakciniše svoje potomstvo u sezoni 2023-2024.

Predviđanja i mjere koje mogu pomoći

Dok neki stručnjaci kažu da se vrhunac zaraze podvarijantom JN.1 očekuje u predstojećim nedjeljama, dr. Topol smatra da je nemoguće tačno predvidjeti kako će se JN.1 širiti.

"U svakom slučaju neće se ponoviti novembra 2021, kada se tek pojavio omikron", kazao je njegov kolega dr. Rajnarajanan.

Tada se za samo četiri nedjelje, otkako je Svjetska zdravstvena organizacija omikron proglasila zabrinjavajućom varijantom, virus proširio svijetom.

Dr. Rajnarajanan predlaže da se pridržavate mjera koje mogu spriječiti širenje virusa:

1. Vakcinišite se ažuriranom vakcinom. Podstaknite na to imunokompromitovane i starije članove porodice i prijatelje.

2. Ako planirate da se za praznike s prijateljima družite u zatvorenom prostoru, ako je moguće češće provjetravajte prostorije.

3. Na aerodromima, u avionima i ostalim sredstvima javnog prevoza nosite masku, pomoći će i vama i drugima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 13:23