U pisanoj poruci pročitanoj na godišnjem sastanku u švajcarskom zimovalištu, koji je ove godine djelimično usredsrijeđen na vještačku inteligenciju, papa je pohvalio sposobnosti tehnologije, ali je rekao da ona takođe izaziva „ozbiljnu zabrinutost“ za budućnost čovječanstva.
- Rezultati koje vještačka inteligencija može proizvesti gotovo se ne razlikuju od rezultata ljudskih bića, postavljajući pitanja o njenom efektu na rastuću krizu istine u javnom forumu - rekao je Franja, prenosi N1.
Kako bi se snašle u složenosti vještačke inteligencije, vlade i kompanije moraju je pažljivo i oprezno koristiti, rekao je u izjavi koju je u njegovo ime na sastanku u Davosu pročitao kardinal Peter Turkson, vatikanski zvaničnik.
Franja, poglavar Katoličke crkve od 1,4 milijarde članova od 2013, poslednjih se godina usredsrijedio na etička pitanja koja okružuju vještačku inteligenciju.
Govorio je o tehnologiji i na samitu G7 u Italiji prošlog junu i rekao da ljudi ne bi trebalo da dopuste da algoritmi odlučuju o njihovoj sudbini.
Papa je takođe bio žrtva viralne „deepfake“ fotografije početkom 2024, koju je napravio program za generisanje slika, a na kojoj se činilo da nosi beli kaput od perja do gležnja.