Agencije za nacionalnu bezbjednost Sjedinjenih Država preispituju i provjeravaju na koji načini dijele svoje najosjetljivije tajne unutar američke vlade i bave se diplomatskim posledicama objavljivanja na desetine povjerljivih dokumenata, javlja Rojters pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike.
Istražitelji nastoje da utvrde koji je pojedinac ili grupa imala toliko motiva i sposobnosti da objavi izvještaje tajnih službi, rekao je jedan od zvaničnika, insistirajući na anonimnosti.
Rojters navodi da bi se curenje informacija moglo pokazati najštetnijim objavljivanjem podataka američke vlade od afere Vikiliks 2013. godine kad se u javnosti pojavilo na hiljade dokumenata.
Britanska agencija navodi da je imala uvid u više od 50 dokumenata, označenih sa „tajno“ i „strogo povjerljivo“, koji su se prvi put pojavili na društvenih mrežama u martu.
U njima su, navodno, otkrivene pojedinosti o ranjivosti ukrajinske vojske i informacije o saveznicima poput Izraela, Južne Koreje i Turske.
Rojters ističe da nije uspio da potvrditi autentičnost dokumenata iz nezavisnih izvora.
Američki zvaničnici tvrde kako su pojedini dokumenti koji se odnose na procjenu gubitaka na bojnom polju iz Ukrajine izmjenjeni da bi se potcijenili ruski gubici, a da su neke od najosjetljivijih informacija navodno povezane s ukrajinskim vojnim sposobnostima i nedostacima.
Ministarstvo pravosuđa SAD otvorilo je krivičnu istragu zbog otkrivanja dokumenata.
Pentagon nastavlja da ispituje načine, postupke i procedure kojima se reguliše dostupnost nekih od najosjetljivijih tajni Sjedinjenih Država, tvrdi jedan od neimenovanih sagovornika Rojtersa.