Прошле седмице је индијски премијер Нарендра Моди рекао предсједнику САД-а, Џозефу Бајдену да је Индија спремна да извезе храну како би се амортизовао шок због раста цијена изазваног ратом у Украјини.
Моди је рекао да Индија има довољно хране за своју популацију и да је спремна да снабдије свијет храном ако то допусти Свјетска трговинска организација.
Већ прије рата у Украјини цијене хране су биле на десетогодишњем рекорду због проблема са жетвом.
Русија и Украјина су два највећа свјетска извозника пшенице и скупа су одговорни за око 30 одсто продаје пшенице у свијету. Такође, ове двије државе извозе 55 одсто свјетског извоза сунцокретовог уља, преноси Кликс.ба.
Индија је најјефтинији свјетски снабдјевач рижом и пшеницом те рижу извози у 150 држава, а пшеницу у 68 држава. Према мишљењу Ашока Гулатија, професора пољопривреде на Индијском вијећу за истраживање међународних економских односа има капацитет да извезе 22 милиона тона риже и 16 милиона тона пшенице ове године, али да та количина може бити чак и већа.
Процјене УН-а говоре да би руска инвазија на Украјину могла број потхрањених људи у свијету повећати са осам милиона на 13 милиона.