Predsednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je da će pomilovati prvu osobu koja bude osuđena zbog najave premijera Andreja Plenkovića da će curenje informacija iz istraga postati krivično djelo i kazao da treba hitno ukinuti takvu vrstu tajnosti postupka, prenosi N1.
Predsjednik Vladimir Putin opozvao je danas dekret iz 2012. koji je dijelom podržavao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti Pridnjestrovlja - separatističkog regiona kojeg podržava Moskva, a koji se graniči s Ukrajinom i gdje Rusija drži trupe, piše Rojters.
Uredba, koja je uključivala i komponentu Moldavije, ocrtala je vanjsku politiku Rusije prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama.
Naredba o opozivu dokumenta iz 2012. godine objavljena je na internet stranici Kremlja i navodi da je odluka donešena kako bi se "osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi sa dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima".
Uredba je obavezivala Rusiju da traži načine za rješavanje separatističkog pitanja "na osnovu poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja".
Opoziv ovog dokumenta predstavlja samo jedan u nizu antizapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak 21. februara.
Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u bezbjednosnoj zoni oko PridnjestrovljaAleksandru Flenčea rekao je da opoziv uredbe ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.
- Uredba je politički dokument kojim se implementira koncept ruske vanjske politike - rekao je Flenčea za Publika-TV.
Moldavija i Rusija imaju osnovni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naše dvije zemlje, dodao je on.
Kremlj je rekao da su odnosi Rusije i Moldavije, koja je prošle sedmice odobrila novog, prozapadno orijentisanog, mandatara za premijera i koji je obećao da će nastaviti s nastojanjem da se pridruži EU, i dalje veoma napeti.
Moskva je optužila Moldaviju da slijedi antirusku agendu.
Teritorijalno utisnuta između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih evropskih zemalja, od 2020. godine vodi predsjednica Maia Sandu uz snažnu podršku SAD i Evropske unije. Američki predsjednik Džo Bajden sastao se s njom u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju podršku toj zemlji.
>>>Sandu: Putin uz pomoć državljana Crne Gore hoće da destabilizuje Moldaviju<<<
Podsjećamo, moldavske obavještajne službe su prošle sedmice saopštile da su otkrile destabilizujuće aktivnosti, nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski početkom februara rekao da je otkrio ruski plan u vezi sa tom bivšom sovjetskom republikom.
Kremlj namjerava da destabilizuje situaciju u Moldaviji „protestom i uzimanja talaca“, saopštila je 13. februara moldavka predsjednica Maja Sandu, a prenosi Stiri.md.
Istakla je da se došlo do saznanja se za realizaciju plana Moskve u Moldaviji planira angažovanje državljana Rusije, Bjelorusije, Srbije i Crne Gore.
- Izjave predsjednika Volodimira Zelenskog o planovima Ruske Federacije da destabilizuje Republiku Moldaviju potvrdile su naše institucije. Plan Rusije da preduzme subverzivna dejstva na teritoriji naše države nije nov, pokušaji destabilizacije postojali su i prošle jeseni, samo što nisu postigli cilj intervencijom naših bezbjednosnih institucija. Policija i SIS su od oktobra do decembra intervenisali u nekoliko slučajeva organizovanja kriminalnih elemenata i zaustavili pokušaje - rekla je Sandu tada na konferenciji za novinare.