Inauguracija u zatvorenom zbog niskih temperatura
Zbog veoma niskih temperatura u Vašingtonu, koje se spuštaju i do 12 stepeni ispod nule, inauguracija Donalda Trampa koja se obično održava kod zapadne strani zgrade Kongresa pod otvorenim nebom, biće održana u Rotondi Kapitola SAD.
Rotonda je kružni centralni prostor ispod kupole Kapitola, koji su prije četiri godine preplavile Trampove pristalice, tvrdeći da je Džo Bajden prevarom pobijedio na izborima 2020. godine.
Drugi mandat republikanca Ronalda Regana 1985. godine, takođe je započeo u Rotondi. Ta inauguracija, prije tačno 40 godina, i dalje se vodi kao svečanost koja je održana u najhladnijem periodu od početka vođenja meteoroloških podataka, 1871. godine.
Drugi put u istoriji da drugi mandat predsjednika nije uzastopan
Kao i Grover Klivlend, prvi put od 1893. godine, Tramp započinje svoj drugi mandat koji nije uslijedio odmah nakon prvog, budući da je izgubio izbore 2020.
Tramp postaje najstariji predsjednik SAD
Sa svojih 78 godina i sedam mjeseci života, Tramp će postati najstariji predsjednik u američkoj istoriji. Njegov prethodnik, Džozef Bajden bio je pet mjeseci mlađi prilikom svoje inauguracije.
Dvije biblije za polaganja zakletve
Donald Tramp i njegov potpredsednik Džej-Di Vens položiće zakletvu nešto poslije podneva po lokalnom vremenu (18 časova po srednjoevropskom), a novopostavljeni predsjednik prvi put će se zvanično obratiti naciji.
Po tradiciji, predsjednik Vrhovnog suda Džon Roberts pomoći će Trampu da položi zakletvu čim sat otkuca podne.
Donald Tramp će tokom polaganja zakletve koristiti dvije Biblije.
Jednu od njih mu je dala majka 1955. godine kada je završio školu pri Prezbiterijanskoj crkvi u Njujorku, navedeno je u saopštenju Komiteta za inauguraciju.
Tekst te Biblije predstavlja revidiranu standarnu verziju, koju je objavila izdavačka kuća “Tomas Nelson i sinovi” iz Njujorka
Pored te Biblije, Tramp će takođe koristiti Linkolnovu, koja je prvi put upotrijebljena kada je 1861. godine zakletvu polagao 16. američki predsjednik.
Nekadašnji predsjednik Barak Obama takođe je koristio dvije Biblije prilikom polaganja zakletve 2013. godine.
“Vilidž pipl” na pratećim događajima
Polaganju zakletve prethodiće muzički uvod u izvođenju kombinovanih horova Univerziteta Nebraska-Linkoln i američkog marinskog benda “The President’s Own”, saopštio je Trampov i Vansov inauguracioni komitet.
Njujorški nadbiskup, kardinal Timoti Dolan i velečasni Frenklin Grejem pozvaće na početak inauguracije.
Potom će Kristofer Makio, operski pjevač poznat kao “tenor Amerike”, otpjevati “Oh, America“, a i kasnije državnu himnu.
Trampov pristalica i kantri pevač Li Grinvud izvešće svoju pesmu “God Bless the USA”, koja je bila Trampova nezvanična predizborna himna. Poznata kantri pjevačica Keri Andervud pjevaće patriotsku pesmu “America the Beautiful”.
U okviru događaja vezanih za inauguraciju, bend “Vilidž pipl” će nastupati na nekoliko manifestacija. Pjesma “Y.M.C.A.”, koja je prvobitno postala hit LGBT pokreta 1978. godine, više puta je puštana na Trampovim skupovima, gdje je republikanski lider uz nju plesao.
Očekuje se i nastup pjevača, repera i tekstopisca Kida Roka, koji je već nastupio na Republikanskoj konvenciji ovog ljeta u Milvokiju.
Ko su počasni gosti i koji strani državnici su pozvani
Pored Džozefa Bajdena, inauguraciji će prisustvovati i svi ostali bivši živi predsjednici – Barak Obama, Džordž V. Buš i Bil Klinton, dok od nekadašnjih prvih dama neće biti prisutna jedino Mišel Obama.
Kao počasne goste, Tramp je pozvao nekoliko IT milijardera, koji će zajedno sa ostalim poznatim ličnostima i budućim ministrima sedjeti na bini. Među njima su Ilon Mask, Džef Bezos, Mark Zakerberg.
Očekuje se i dolazak Šou Čua, izvršnog direktora Tik-toka, čija je zabrana u SAD počela kasno u subotu. Ponovno pokretanje aplikacije dogodilo se nakon što je Tramp najavio da će, kad bude preuzeo dužnost, najvjerovatnije dati toj društvenoj mreži 90 dana da pronađe kupca kako bi izbjegla zabranu.
Šefovi stranih država i vlada tradicionalno nisu na listi gostiju 20. januara, međutim, Tramp je pozvao više njih, ali nije poznato da li će svi pozvani zaista i doći.
Kineski predsjednik Si Đinping je dobio poziv još u novembru, ali je iz Pekinga najavljeno da će doći potpredsjednik Han Dženg. Očekuje se dolazak japanskog ministra spoljnih poslova Takešija Ivaja, predsjednika Argentine Havijera Mileja, predsjednika Salvadora Najiba Bukele.
Posebno će upadljivo biti odsustvo predsjednice susjednog Meksika, Klaudije Šajnbaum, iako ona vodi stranku sa kojom je Tramp održavao dobre odnose.
Prema najavama, iz Evrope dolaze italijanska premijerka Đorđa Meloni, poslanik desničarske britanske stranke Reform UK Najdžel Faraž, a navodno je pozvan i mađarski premijer Viktor Orban, ali on neće moći da prisustvuje, kako je iz njegovog kabineta rečeno mađarskim medijima.