
Neka od lansiranja projektila koje je Sjeverna Koreja izvela početkom novembra simulirala su napade na neprijateljske vazdušne baze, a ovi testovi su bili odgovor na vježbe južnokorejskih i američkih vazduhoplovnih snaga Vigilant Storm, izvještava centralna telegrafska agencija Sjeverne Koreje (KCNA).
„Velike zajedničke neprijateljske vazdušne vježbe su u stvari otvorena provokacija, koja namjerno zaoštrava tenzije u regionu, posebno, veoma opasna obuka rata jarke agresivne prirode, direktno usmjerena na našu državu“, rekao je Generalštab Vojske Sjeverne Koreje, navodi se u saopštenju koje citira KCNA.
Generalštab vojske Sjeverne Koreje je, kako se navodi u saopštenju, izveo niz vojnih operacija od 2. do 5. novembra kao odgovor na američko-južnokorejske vježbe „kako bi pokazao dosljednu i odlučnu volju da odgovori na ozbiljnu situaciju i puno povjerenje oružanih snaga Sjeverne Koreje u njihovu vojnu moć“.
„Prvog dana operacije, raketne jedinice u provinciji Pjongan Pukto lansirale su četiri taktičke balističke rakete, gađajući pusto ostrvo kako bi simulirali „napad na neprijateljske vazdušne baze“, saopštio je Generalštab.
Severnokorejski raketisti su 2. novembra ispalili četiri balističke raketje na napušteno ostrvo u Žutom moru, uključujući višestruke bojeve glave i rakete za podzemne udare. Istog dana, u jutarnjim i popodnevnim časovima, jedinice PVO Vazduhoplovnih snaga Sjeverne Koreje lansirale su ukupno 23 rakete zemlja-vazduh prema Japanskom moru i Žutom moru radi uvježbavanja udara „na vazdušne ciljeve na različitim visinama i dometima“.
U popodnevnim satima 2. novembra, nakon uzvratnog lansiranja projektila Južne Koreje, koja „tvrdi” da je jedna od raketa pogodila vode blizu njenih teritorijalnih voda, sjevernokorejska vojska je ispalila još dvije taktičke balističke rakete iz pokrajine kao „odgovor„ Hamgjong Pukto u moru na udaljenosti od 590,5 kilometara u 80 kilometara vodenom području od grada Ulsan, Južna Koreja. Generalštab Sjeverna Koreja daje tačne koordinate pada raketa kao dokaz da nisu pogodile teritoriju Južne Koreje.
Drugog dana operacije, 3. novembra, na zahtjev Akademije odbrambenih nauka, izvršeno je „važno probno lansiranje balističke rakete, čiji je cilj bio ispitivanje pouzdanosti djelovanja bojeve glave sa posebnom funkcijom koja parališe operativni sistem komandovanja neprijatelja. Osim toga, izvršeno je pet lansiranja taktičkih balističkih projektila i projektila
„Trećeg dana operacije (4. novembra – prim. aut.), kako bi se demonstrirala volja za odgovorom na kombinovane vazdušne vježbe neprijatelja, izvedena je opšta operacija ratnog vazduhoplovstva Sjeverne Koreje koja je trajala oko tri projektila.
Posljednjeg dana operacije, 5. novembra, Sjeverna Koreja je ponovo ispalila dvije taktičke balističke rakete sa višestrukim bojevim glavama i dva supervelika raketna bacača na napušteno ostrvo u Žutom moru, „simulirajući udar na neprijateljske vazdušne baze“.
Informacije o lansiranjima koje je objavio Generalštab vojske Sjevernea Koreje razlikuju se od podataka južnokorejske vojske.
Pjongjang je sve najnovije vježbe SAD i Južne Koreje nazvao „neprihvatljivim i neoprostivim ponašanjem” i uvjerio da će „što uporniji provokativni vojni ekscesi neprijatelja, to će kontramere” Sjeverne Koreje biti dosljednije i nemilosrdnije.
Sjeverna Koreja od kraja septembra aktivno sprovodi raketne testove, uključujući balističku raketu srednjeg dometa Hvason-12 i, vjerovatno, interkontinentalnu balističku raketu Hvason-17 (ICBM). Takođe, posljednjih nedjelja održano je više artiljerijskih gađanja, vježbe Vazduhoplovstva i taktičkih nuklearnih jedinica.
Sjeverna Koreja kaže da su sve vojne aktivnosti odgovor na „provokacije” Južne Koreje, koja u posljednje vrijeme izvodi aktivne vojne vježbe, kako samostalno, tako i zajedno sa SAD i Japanom.