
Najpoznatiji uzbunjivač Edvard Snouden napao je „Fejsbuk” i „Epl” i upozorio sve korisnike da ove kompanije žele da imaju što više informacija o korisnicima.
– Potkopavanje sistema enkripcije kako bi se vladama omogućio pristup privatnim porukama bila bi kolosalna greška s kobnim posledicama – upozorio je Snouden, piše CNBC.
Snouden je u svom obraćanju iz Rusije, u kojoj je dobio azil, povodom „Globalnog dana enkripcije” istakao da je privatnost moć.
Snouden se javio u trenutku dok vlade širom svijeta stavljaju pritisak na tehnološke gigante poput „Fejsbuka” i „Epla” da vlastima daju pristup šifrovanim porukama.
Nekoliko zemalja traži uvođenje sistema „bekdor”, koja bi im omogućila da zaobiđu enkripciju.
SAD, Evropska unija, Australija, Rusija i Kina su među državama koje ispituju razvoj sredstava i metode za zahtijevanje slabih sistema za šifrovanje, potvrdio je Snouden.
– Vlade su zabrinute zbog tehnologije koja sprečava sprovođenje zakona u istraživanju teških zločina poput terorizma i seksualnog zlostavljanja djece – naveo je Snouden.
Upotreba „end-to-end” enkripcije dugo je bila tačka spora između vlada i velikih tehnoloških kompanija.
Epl se tako, na primjer, često sukobljavao sa američkim vlastima oko šifrovanja i privatnosti podataka.
– Privatnost je trebala biti moć pojedinaca. Bila je potrebna da nas zaštiti od institucionalnih divljaka koji su marširali u gradovima, bilo da je to moderno vrijeme ili vrijeme prije – istakao je Snouden.
Prozivajući „Fejsbuk” i druge tehnološke gigante, Snouden je rekao da su iste kompanije koje su toliko radile na širenju šifrovanja tokom proteklih godina, počele da se pribojavaju sledećih koraka.
– Kompanije poput „Fejsbuka” žele da imaju što više informacija. Stoga sada ograničavaju gdje će ko koristiti „end-to-end” enkripciju. Reći će; za stvari za koje ne želimo da nosimo poslovnu odgovornost, usvojićemo „end-to-end” enkripciju. Nisu društveno nastrojeni. Njih nije briga. Brinu se za svoje interese – kazao je Snouden.
Коментари (0)
Оставите свој коментар