Jens Stoltenberg / - foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO)
14/06/2024 u 12:38 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Stoltenberg: Ukrajina ima pravo da napadne vojne mete u Rusiji

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da bi Ukrajina mogla da bude u stanju da gađa vojne ciljeve unutar Rusije kako bi se branila od napada.

- Ukrajina ima pravo da napada vojne ciljeve na ruskoj teritoriji [kao] dio prava na samoodbranu, a mi imamo pravo da ih podržimo u odbrani - rekao je Stoltenberg, odgovarajući na pitanje Glasa Amerike u Briselu u sjedištu Natoa, gdje je alijansa sa partnerima održala 23. sastanak Kontakt grupe za odbranu Ukrajine (UDCG).

Stoltenberg je pozdravio odluku saveznika i partnera da smanje ograničenja na upotrebu oružja protiv legitimnih vojnih ciljeva unutar Rusije.

Nije Srbija slučajno najpopularnija na investicionoj mapi – „Pozvao sam ih da više ulažu u našu zemlju… „

- Ako Ukrajinci to ne bi mogli da urade, onda bismo ih zapravo zamolili da pokušaju da se brane, podržavaju pravo na samoodbranu, sa jednom rukom vezanom na leđima. Samoodbrana nije eskalacija - naveo je on.

Stoltenberg je rekao da je pravo Ukrajine na prekogranične udare postalo očiglednije otkako je Rusija otvorila novi front na sjeveru u Harkovu i počela da napada tu oblast direktno sa ruske teritorije.

- Granica i linija fronta su manje-više iste, i naravno, ako su ruske snage, artiljerija, raketne baterije bezbjedne čim se nađu na ruskoj strani granice, postaje izuzetno teško za Ukrajince da se brane - rekao je on.

NATO raspravlja o planu obuke i finansiranju Ukrajine

Sjedinjene Države su nedavno odobrile Ukrajini da napada kopnene ciljeve unutar Rusije, posebno da bi se branila od prekograničnih napada na oblast Harkova. Prošle nedelje, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost za komunikacije Džon Kirbi rekao je da Sjedinjene Države nikada nisu postavile ograničenja Ukrajincima da obaraju neprijateljske letjelice, čak i ako te letjelice nisu nužno u ukrajinskom vazdušnom prostoru.

Penzionisani general Frenk Mekenzi, bivši šef američke Centralne komande, rekao je za Glas Amerike da bi Ukrajinci trebalo da budu u mogućnosti da gađaju sve vojne ciljeve unutar Rusije koji napadaju Ukrajinu, ali sa određenim ograničenjima u oblastima kao što su ruski nuklearni lokaliteti.

- Tamo im ne možete dati dozvolu. Mislim da je to značajno povrijedilo sposobnost Ukrajine da odgovori na ovu poslednju ofanzivu - naveo je general za Glas Amerike.

Više od godinu dana Sjedinjene Države Kijevu nisu isporučivale taktičke balističke rakete dugog dometa poznate kao ATACMS zbog zabrinutosti administracije da će Rusija njihovu upotrebu za napade unutar ruske teritorije posmatrati kao eskalaciju rata. ATACMS ima domet do 300 km i skoro duplo više od ukrajinskog raketnog arsenala.

Krajem aprila, SAD su prvi put priznale da su sredinom marta dostavile Ukrajini dugo očekivane rakete. Od tada su Sjedinjene Države najavile četiri paketa pomoći za ukrajinsku bezbjednost u ukupnom iznosu od 1,9 milijardi dolara, koji se povlače iz američkih vojnih zaliha kako bi se ukrajinskoj vojsci obezbjedile hitne potrebe.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. novembar 2024 05:41