/ - FOTO: UNSPLASH - MARTIN BRECHTL MAJC0 - RUDNIK, ILUSTRACIJA
21/09/2024 u 13:51 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Velika Britanija priprema otvaranje prvog rudnika litijuma

U britanskoj regiji Kornvol početkom godine počelo je sa radom demonstranciono postrojenje za preradu litijuma, što je osam godina od najave projekta, prvi vidljivi korak ka otvaranju rudnika, prenosi Demostat.

Kako se navodi, projekat je pokrenula startap kompanija Cornish Lithium, a podržala ga je državna Britanska banka za infrastrukturu i vodeće rudarske kompanije, prenosi N1.rs.

Nalazište se nalazi u regiji Kornvol koja je nekada bila globalni centar rudarenja, ali je nakon gašenja poslednjeg rudnika postala jedna od najsiromašnih oblasti u zemlji.

Komercijalna proizvodnja litijuma po dvije metodologije, iz geotermalnih voda i iz stena, trebalo bi da počne krajem naredne godine, čime bi Velika Britanija dobila svoj prvi rudnik litijuma.

Procjenjuje se da bi do kraja decenije, ukoliko se ispune planovi, rudnik u Kornvolu mogao da isporučuje na godišnjem nivou 20.000 tona litijuma, što je dovoljno za baterije 500.000 električnih vozila ili trećinu ukupne britanske proizvodnje automobila.

Za potrebe istraživanja, u prvoj fazi projekta, prikupljeno je 67 miliona dolara kao dio većeg paketa od 210 miliona dolara, kojima bi se ubrzala realizacija projekta, dok bi konačna računica za pokretanje rudnika iznosila 728 miliona dolara.

Njemačka otvorila prvu rafineriju litijuma u Evropi

Planovi su, usred nedostatka sredstava, sredinom prošle godine dovedeni u pitanje, nakon čega je Cornish Lithium zasnovao konzorcijum sa kompanijom Imeris i time riješio pitanje finansija.

U Cornish Lithiumu tvrde da su „fokusirani na inovativne metode ekstrakcije za proizvodnju čistog litijuma, uz nisku potrošnju vode i energije“, jer između ostalog, na lokacijama gdje su planirana postrojenja, ima obilje sunca i vjetra.

Uz to, proces izdvajanja litijuma iz termalnih voda podrazumjeva njihovo zagrijevanje do temeprature od 70 do 80 stepeni Celzijusa, pa su iz kompanije najavili da će ta toplota moći da se koristi za grejanje u okolnim industrijama i naseljima.

Rudarska kompanija Imeris, koja je sa britanskim startapom Cornish Lithium ušla u konzorcijum za otvaranje rudnika u Kornvolu, radi i na projektu otvaranja rudnika litijuma u središnjoj Francuskoj, navodi Demostat.

Dodaje se da su u Evropi, osim toga, u fazi početnih projekata još dva ležišta – jedno u austrijskim Alpima, a drugo u sjevernoj portugalskoj regiji Barozo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. januar 2025 18:21