Podmornica Titan / - SHUTTERSTOCK
23/06/2023 u 10:04 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Tragedija podmornice Titan: Koja je razlika između implozije i eksplozije

David Lochridge, inžinjer i kapetan podmornice, tvrdio je 2018. u svojoj tužbi protiv OceanGatea da ga je ta kompanija otpustila jer je izrazio zabrinutost oko dizajna i testiranja trupa

Američka obalska straža saopštila je da je, nakon što su pronađene određene krhotine podmornice Titan na 4.000 metara, gotovo sigurno došlo do implozije, što ujedno znači da pet putnika nije imalo nikakve šanse za preživljavanje, prenosi N1.rs.

Dok će se detalji cijele tragedije vjerovatno utvrđivati i mjesecima, stručnjaci su naglasili kako su ranije imali sumnju prema teoriji da je podmornica implodirala s obzirom na to da nije registrovan glasan podvodni zvučni talas koji bi ukazivao na takav događaj.

Stručnjaci: Čak i da se sada locira podmornica, potrebni su sati da se izvuče

Ipak, ono čime se brojni mediji i analitičari bave jeste i to šta zapravo predstavlja implozija i kroz kakav je proces prošla podmornica na ovim morskim dubinama.

-Kada se pritisak poveća unutar zatvorenog prostora, on ide prema vani kao eksplozija. To se najbolje može objasniti na primjeru balona. Ukoliko previše napuvate balon, u određenom trenutku kada materijal više ne može podnijeti ‘stres‘, on pukne- objašnjava se u analizi AS-a.

Za razliku od tog procesa, implozija ima drugačiji način djelovanja.

-Do implozije podmornice dolazi kada vanjski pritisak, koji vrši duboka voda, postane prevelik da bi se struktura podmornice mogla s tim nositi. To dovodi do toga da se podmornica brzo uništava odnosno implodira- navodi se.

Ono što mnoge interesuje jeste šta se u tom trenutku dešava sa ljudskim tijelom.

-Događaji mogu varirati, ali primarni problemi su ogroman pritisak vode i brza promjena pritiska. Pritisak može uzrokovati kolaps prostora koji su u tijelu ispunjeni kiseonikom, dok brze promjene pritiska mogu dovesti do dekompresijske bolesti- pojašnjava se.

S obzirom na to da se implozija dogodila na 4.000 metara dubine, ishod je bio i mnogo fatalniji.

-Ekstremna razlika pritiska izazvala je brzo zagrijavanje vazduha unutar podmornice uzrokujući teške opekotine. Ljudsko tijelo takođe je podložno traumatskim povrijedama zbog nagle promjene pritiska, što je rezultiralo i trenutnom smrću. Svi ostaci, kako podmornice, tako i ljudskih tijela, biće vremenom zatrpani sedimentom na dnu okeana- zaključuje se.

David Lochridge, inžinjer i kapetan podmornice, tvrdio je 2018. u svojoj tužbi protiv OceanGatea da ga je ta kompanija otpustila jer je izrazio zabrinutost oko dizajna i testiranja trupa.

AFP piše kako je Lochridge tvrdio da je veliki otvor na prednjem dijelu podmornice dizajniran da izdrži pritisak na dubini od 1300 metara, a ne na 4000 metara, što je dubina na koju se u nedjelju uputila ova mala naučno-turistička podmornica sa pet putnika koji su izgubili život u njenoj "katastrofalnoj imploziji".

Ekspediciju s Titanom organizovala je kompanija OceanGate Expeditions, krenuvši na svoje treće putovanje do Titanika, koji je udario u santu leda i potonuo 1912. godine.

OceanGate Expedition Titanom je nudio posjetu slavnom potonulom brodu za 250 hiljada dolara po osobi.

U  podmornici su bili kapetani još četiri putnika.

Poginuo je 58-godišnji britanski biznismen, avijatičar i svemirski turista Hamish Harding, pakistanski biznismen Šahzada Dawood i njegov sin Suleman, francuski okeanograf Paul-Henry Nargeolet, stručnjak za Titanik, te Stockton Rush, osnivač OceanGatea.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 13:59