Stručnjaci Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore početkom maja obavili su arheološka iskopavanja unutar Crkve Uspenja Presvete Bogorodice u šavničkom selu Pošćenje, nedaleko od kanjona Nevidio. Arheolog Centra za konzervaciјu i arheologiјu Miloš Živanović podsјeća da su unutar ove crkve istraživanja sprovedena i prošle godine kada su otkriveni ostaci starije crkve, kao i ostaci sredovjekovne nekropole.
– I u ovogodišnjoj kampanji otkriveni su ostaci starije crkve koja se prema nalazima datuje u 17-18. vijek. Prilikom izgradnje crkve iskorišćeni su stećci koji su se prostirali na cijelom području koji se zove Banovina. Stećci su bili izuzetno bogato ukrašeni i primjećuju se brojni prikazi naoružanja, mača ili mača i štita na njima. Očito je da je ova nekropola bila izuzetno značajna i da je opravdano poznati istraživač stećaka Šefik Bešlagić nazvao "Nekropolom drobnjačke vlastele" - kaže Živanović.
Nažalost, tokom četiri viјeka, od 17. do 20. vijeka, ova nekropola je puno stradala, navodi arheolog.
– Stećci su iskorišćeni kao građevinski materijal, a prostor oko crkve je počeo ponovo da se koristi za sahranjivanje. Upravo zbog tih razloga proširili smo istraživanja i izvan crkve. U jednoj arheološkoj sondi postavljenoj na nekih 50-ak metara istočno od crkve otkrivena su dva groba u kojima nalazi svjedoče da je srednjovjekovna nekropola bila veoma bogata i da joj se treba posvetiti veća pažnja. Naime, pored skeletnih ostataka nađeni su ukrasni dijelovi nošnje, srebrna i bronzana dugmad, tragovi zlatoveza, bronzani prsten i upotrebni dijelovi odjeće koji se svojim karakteristikama datuju u period 14-15. vijeka. Ali, to nisu najstariji ostaci koji su registrovani. Otkrivena je i praistorijska keramika u dijelu ispod srednjovjekovnih sahrana, prošle godine otkriven je i rimski novac što nam sve ukazuje da je na ovom prostoru bilo života i ranije - ističe Živanović.
Arheolog dodaјe da se planira proširenje istraživanja u dijelu nekropole, zaјedno sa stećcima koјi su od izuzetnog značaja, odnosno da se radi na zaštiti lokaliteta i na bolji način njegove valorizacije. Nakon istraživanja unutar crkve uslijediće obnova poda i ikonostasa koju će iznijeti Mojaš Ćorović, navodi Miloš Živanović, arheolog Centra za konzervaciju i arheologiju.
Ž.Ј.